Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
6.1.2000
Bilance české architektury 1989-1999
30.12.1999
Plečnikova Šiška - podivuhodné stavby XII
Archiv rubriky Architektura

Bilance české architektury 1989-1999

Gehry-Milunić: Tančící dům v Praze (28 kB) Časopis Architekt ve svém posledním - dvanáctém - čísle bilancoval českou architekturu poslední dekády, tedy po Sameťáku. Bylo to zajímavé. šéfredaktor Horský oslovil jednak jedenáct profesionálních teoretiků a historiků architektury, kteří píši kritiky a recenze do odborného tisku, jednak také 80 osobností z nejrůznějších oblastí vědy a kultury.
Gehry-Milunić: Tančící dům v Praze (19 kB)

Výsledky ukazují, že se mezi oběma skupinami stále více rozevírají nůžky: zatímco nám odborníkům se stabilně líbí architektura čistých a prostých forem, která navazuje na poslední velké období naší avantgardy 20. a 30. let a také na současné tendence minimalismu nebo tzv. nové věcnosti ve Švýcarsku, Rakousku, Holandsku nebo Slovinsku, laický vkus je poněkud jiný. "Normálním" smrtelníkům, neznalým současných trendů, chybí v architektuře dynamika, barva, nápad, humor. Proto u nich na celé čáře vyhrává Gehryho a Milunićův Tančící dům v Praze.
Parrent-Hölzel-Kerel: Palác Myslbek v Praze (14 kB)
Téměř polovina "laických" účastníků ankety ho připomíná, často padají slova o tom, jak je ta stavba odvážná, jak jim hned zlepší náladu, když jedou kolem… To většina "odborníků" byla ještě nedávno vůči Tančícímu domu nastražená, teď je to tak půl na půl. Velmi příznivě jsou hodnoceny pestrobarevné a tvarově zajímavé Milunićovy domy na Petřinách (areál Hvězda). Snad je to pořád ještě reakce na nudu a banalitu komunistických paneláků a pakulů, nových scén, óvékáesčé a podobných šedivých výtvorů.
Kuba-Pilař: Kaple Panny Marie-Královny v Jestřebí (21 kB)
Taky "záporný hrdina" byl "laiky" jasně odhalen a pojmenován (asi pětina respondentů!): je to palác Myslbek na Národní třídě (arch. Parrent-Hölzel-Kerel). Myslím, že dost přesně pojmenovali problém: příliš mohutná stavba, bombasticky se tvářící, ač nic moc neukrývající, a navíc na místě, kde si lidé pamatují parčík a hezký průhled na Týnský chrám.
"Experti" bohužel záporné body neudělovali, jen kladné. U nich to vyhrála na celé čáře Přikrylova galerie v Lounech (9 z 11 nominací). Přiznám se, že já byl jeden z těch dvou, kteří jí hlas nedali. Vůbec jsem vlastně nesplnil zadání vybrat deset nejlepších objektů. Já označil jen jediný, jen ten totiž podle mne nese punc originality a obstojí i v Evropském kontextu, byť je to dům sakra maličký. Ani dům to vlastně není, jen kaplička Panny Marie-Královny v Jestřebí od Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře (1996-8). Ale uznávám, že velmi dobrých realizací je u nás dost. Najdete je v prosincovém Architektu. Mimochodem, mezi oslovenými pro "laickou" anketu byli i Psí tátové Ondřej Neff a Viktor Šlajchrt.

E.Přikryl: Galerie v Lounech (12 kB)

 
 
 
Klikací mapa