Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
20.1.
Gotická katedrála ční nad New Yorkem - podivuhodné stavby XIV
13.1.
Papuček - i auta jsou architektura (Nesmrtelné auťáky I - fiat 500)
Archiv rubriky Architektura

Gotická katedrála ční nad New Yorkem
(Podivuhodné stavby XIV)

Cross and Cross: RCA Building, 1931 - vpravo Waldorf Astoria Hotel (23 kB) Už jsem jednou o velkém obdivu Američanů ke gotice psal v souvislosti s Woolworth Building - kdysi nejvyšším mrakodrapu na světě. Američané gotiku samozřejmě v originální podobě nemají a tak se k tomuto podmanivému architektonickému stylu rádi uchýlili v době projektů nových výškových dominant amerických měst - nejprve kostelů RCA Building - v popředí St. Bartolomew Church (15 kB) (jen v N. Y. např. Trinity Church, St. Patrick, Riverside Church nebo St. John the Divine) a pak mrakodrapů. Těmto "chrámům peněz" dala štíhlá gotika vznosnost, eleganci. Opěrné pilíře, fiály a další prvky stavbu opticky vylehčily a "vytáhly". Objevily se samozřejmě i chrliče, nejlépe ve tvaru různých potvůrek, které tak dobře známe z četných horrorů, kdy se stávají poslední nadějí svrhávaných padouchů nebo naopak kladných hrdinů.
RCA Building - dnes General Electric (14 kB)

Jednou z nejzdařilejších staveb tohoto typu je štíhlá věž RCA Building (RCA = Radio Corporation of America, kdysi největší mediální kolos a mimochodem také největší světový producent gramofonových desek). Ta se už dnes jmenuje General Eletric Building, protože ji původní investor prodal, když se přestěhoval do nedalekého Rockefellerova centra. Naštěstí také nový vlastník podniká v mediálním businessu (i když nejen: má teď také úspěšnou bankovní síť, která právě pronikla i k nám). Gotická 'koruna' (23 kB) Smysl tak neztratil motiv elektrických blesků, z nichž autor stavby John W. Cross z ateliéru Cross & Cross složil působivou korunu na vrcholu domu. Ten byl dokončen v roce 1931 na rohu luxusní Lexington Avenue a 51. ulice, vedle o něco staršího kostela sv. Bartoloměje. Jemu se připůsobuje také materiálem - fasádou z cihlel lososové barvy. Budova je vysoká 570 stop. Má nádherné lobby (vstupní síň) ve stylu art déco s mramorovými obklady stěn, valenou hliníkovou klenbou a dekorací z chromované oceli. Budova bývá řazena k nejlepším příkladům po všech stránkách dokonale zvládnuté administrativní stavby. Její gotická koruna září večer co večer na newyorském nebi a štíhlá linie mrakodrapu patří k neodmyslitelným dominantám nesmrtelného města, zvaného Big Apple.
 
 
 
Klikací mapa