Architektura  
Zpět  Zpět     Rubrika ARCHITEKTURA
Rubriku architektura vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš. Máme také archiv příspěvků do této rubriky.
     
 
22.1.1999
Krásně šílená SITE

Minule bylo:
31.12.1998
Antonín Tenzer
Archiv rubriky Architektura

Krásně šílená SITE

Highway ´86 Processional, Vancouver (23 kB) Site znamená v angličtině "místo" nebo "parcela". Je to ale taky zkratka termínu Sculpture In The Environment, který přijala v šedesátých letech jako svůj název skupina mladých Američanů - výtvarníků, designérů, studentů filosofie, jako byli Alison Sky, Dana Draper, Nancy Goldring, Cynthia Eardley, Emilio Sousa a další. Byli nespokojení s establishmentem, ovlivnění pop-artem a plní bláznivých nápadů. Scházeli v Greene street v Greenwich Village v atelieru Jamese Winese, který tehdy některé z nich učil sochařství na New York University. Určitě se taky učastnili studentských bouří v roce 1968 a demonstrovali na Washington Square. Později přišly první experimentální projekty, které měly blízko k land artu i happeningům. Byli ovlivněni také třeba Magrittem, architekty Cookem ze skupiny Archigram (ten výrazně zapůsobil i na mladého Jana Kaplického - viz text v NP o jeho současné výstavě ve Veletržním paláci) a samozřejmě manžely Robertem Venturim a Denise Scott Brownovou, které bychom mohli klidně nazvat tatínkem a maminkou postmodernismu.
Highway ´86 Processional, Vancouver detail (14 kB)

A pak začaly vznikat první "trhlé" a provokativní projekty SITE. Možná vám realizace skupiny, které ilustrují tento text, budou připadat výstřední a samoúčelné, ale myslím, že sehrály v nudných sedmdesátých a osmdesátých letech důležitou roli. Dokázaly si totiž - podobně jako v šedesátých letech pop art - udělat legraci z ikon amerického světa, jakým je svět reklamy, obchodu a byznysu, oživit banální ne-architekturu supermarketů, superparkingů a dalších rekvizit odlidštěné civilizace. Ale člověka přitom nad některými nápady až zamrazí…
Highway ´86 Processional, Vancouver detail (16 kB)
Pro světovou výstavu s tématem dějin dopravy v kanadském Vancouveru v roce 1986 navrhli snad nejpopulárnější atrakci - dálnici, vedoucí odnikud nikam (přesněji z bazénu do nebe), na níž jsou jakoby zmrazeny ve svém věčném pohybu nejrůznější dopravní prostředky - lidskými botami počínaje, přes kola, starý fiat 600, americké koráby až po jachtu, letadlo a dokonce i ponorku a kosmickou loď Gemini. Vše natřeno přízračnou šedou "betonovou" barvou. Lidé mohli prolézat jednotlivá vozidla, jak je patrné na obrázku.
Snad největší ohlas ale získala skupina SITE svými projekty nákupních středisek a salonů firmy BEST ze 70. let. Těmto většinou uniformním zařízením a typickým atributům předměstí vtiskli originální podobu: jedna budova působila jako po zemětřesení, další měla odklopenou přední stěnu, která působí dojmem, že se každou chvíli zřítí na chodce, jiná měla pobořený roh, který se ovšem mohl zasunout na původní místo a zacelit díru a ještě další se jakoby sloupávala. Nejbláznivější krabici supermarketu (tu na obrázku neuvidíte) nechali celou prorůst divokou vegetací.
BEST Showroom, Houston, Texas, 1975 (6 kB)
K bizarním nápadům patří i "strašidelné" parkoviště aut v Hamdenu (Connecticut) s auty zalitými do asfaltu, které se přízračně vynořují z vozovky. K podobným ztřeštěnostem patří i dům s nábytkem, který mizí ve stěnách nebo dadaistická prodejna kancelářského nábytku, jež má svůj zrcadlový (ale reálně provedený!) odraz na stropě, z něhož visí židle, psací stoly i otevřený notebook. Poctou jednomu z otců imaginativního malířství Magrittovi by mohl být projekt "Dveře ve dveřích ve dveřích ve dveřích ve dveřích" z roku 1986.
Škoda, že o se díle věčných provokatérů SITE u nás moc neví. Tak jsme to teď trošku napravili. Na závěr se můžete podívat, jak vypadá tým dnes.

Literatura pro zájemce: SITE, vyd. Rizzoli New York, 1989

Příště: Atelier Omicron vystavuje v Praze
BEST Showroom, Towson, Maryland, 1978 (8 kB) BEST Showroom, Sacramento, California, 1977, Detail (10 kB)
BEST Showroom, Sacramento, California, 1977 (11 kB)
BEST Showroom, Richmond, Virginia, 1972 (8 kB) Ghost Parking Lot, Hamden, Connecticut, 1978 (9 kB)
SITE Staff (14 kB) Door within a Door..., 1986 (9 kB)
 
 
 
Klikací mapa