Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
26.1.
Atelier Omicron vystavuje

Minule bylo:
22.1.
Krásně šílená SITE
Archiv rubriky Architektura

Atelier Omicron vystavuje

Model dostavby Lindtova domu /Astra/ (Kotík, Korch, Lukeš), 1998 (11 kB) Ve Fragnerce, jak se říká důvěrně Galerii J. Fragnera na Betlémském náměstí v Praze, vystavuje atelier Omicron, vedený Martinem Kotíkem (působili tu také další známí projektanti: Václav Králíček nebo Vladimír Krátký). Toto studio patří mezi největší a nejzaměstnanější v naší metropoli a v současné době pilně staví nejen v centru. Z jejich starších prací připomínám International Business Center v Karlíně - administrativa za hotelem Hilton, která v době realizace na počátku 90. let patřila k prvním stavbám mezinárodní úrovně. Pak je tu Holan - tedy palác na stejnojmenné parcele při Rybné ulici na Starém Městě, za Kotvou. Zase administrativa, tentokrát s poněkud studeně vyhlížející pasáží. Ale dům je velmi dobře umístěn a přímo vzorově napojen na sousední domy - to je vůbec devíza prací Omicronu - respektovat charakter okolních staveb.
Texty k obrázkům: Burzovní palác Holan (Kotík, Králíček, Brix, Krátký), 1993-5 (14 kB)

Nyní se dokončuje další dům v proluce na Národní třídě, ten působí poněkud mdle, ale uvidíme po dokončení všech detailů průčelí. Kotíkův tým nedávno velmi slušně rekonstruoval Lindtův dům na Václaváku, což je cenná konstruktivistická architektura z dvacátých let (viz tento článek na Psu). V sousedství se bude stavět budova, která vyvolala řadu vášní. Původně tu měla stát skleněná věž, ale konzervativní památkáři mohli vyletět z kůže (věž se přece smí stavět jen ve středověku, možná ještě v baroku! A na Václaváku - nikdy!). Já si to nemyslím, ale konec konců poslední verze projektu, kterou vidíte na obrázku ještě jako model, vypadá skutečně líp. Z věže zůstala věžička a těch je všude kolem dost - i na stavbách ze sedmdesátých let (Družba - Krone, ČKD na Můstku).
Na výstavě je toho k vidění více, například taky palác Myšák v proluce ve Vodičkově ulici, který se - aspoň na obrázku - moc nepovedl. Takže lze říci, že produkce Omicronu je různé kvality, jedničkou je - aspoň pro mne - zatím Holan v Rybné. Expozici doprovází také velmi kvalitně zpracovaný katalog (stojí tuším tři stovky).

Příště: Soutěž o nejvyšší budovu světa, aneb od Žehličky ke Kukuřici - díl 1.  

 
 
Klikací mapa