Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
3.2.
Český pavilon na EXPO v Hannoveru 2000
27.1.
Vladimír Karfík vzpomíná
Archiv rubriky Architektura

Český pavilon na EXPO v Hannoveru 2000

Hannover 2000 - logo (5 kB) Počtvrté se vracím k naší účasti na EXPO v Hannoveru (starší díly jsou zde, zde a zde, případně článek z Lidových novin, převzatý Psem). Tentokrát hlavně proto, abych ukázal současnou verzi pavilonu, jak ji projektují D. U. M. architekti. Ti vyhráli soutěž vypsanou bohužel až na přelomu roku 1998/9. Od té doby doznal pavilon řady změn. Teď se konečně staví. Architektura je to zajímavá a tak opět dojde k dilematu, jako tomu bylo v Seville v roce 1992 - budeme mít kvalitní architekturu stavby a v ní na poslední chvíli spíchnutou expozici. Vzájemná vazba pak samozřejmě chybí. Navíc se opakuje známá situace - na rozdíl od všech ostatních zemí se u nás obrázky pavilonu zásadně nepublikují, jedinou výjimkou byly ilustrace k článku v Respektu. Ale zase bez jmen autorů a navíc stará verze projektu.

D. U. M. architekti: Počítačové schéma pavilonu (26 kB)
V rozhlasové besedě s komisařem výstavy Bartuškou a architektem pavilonu Markem Chalupou (vysílala stanice Vltava před deseti dny) jsme se všichni tři shodli, že je bezpodmínečně třeba vrátit se ke staré praxi - nelze oddělovat soutěž na vlastní pavilon a soutěž na jeho náplň. Jinak dojde k rozporům - jako v případě Hannoveru - které nevedou k dobrým koncům. Připomínám: soutěž na libreto pavilonu vyhrál pan Kopecký, následnou soutěž na architekturu pavilonu tým arch. Chalupy. Ti si od počátku nerozuměli v zásadních věcech. tehdejší generální komisařka paní Havlová nakonec statečně dala šanci architektům, aby si sami sestavili tým (tam byl nápad sochaře Franty Skály na Hřbitov klasiků).
Boční pohled (22 kB)
Půdorys (12 kB)
Někteří pracovníci Ministerstva zahraničí považovali projekt za příliš ujetý a celou věc zkrečovali. Další story znáte: dvě nové soutěže na libreto ve chvíli, kdy ostatní země už dávno staví a nakonec "opatrný" nápad postavit naší expozici na "osvědčených" hodnotách. Do Německa - jednoho z center evropské gotiky tak vezeme dříví do lesa: českou gotiku, navíc ve virtuální podobě. Plus ještě to vepřo-knedlo-zelo a KG: je to přece velká show!
Obrázky ukazují schéma definitivní verze pavilonu - tedy té jeho bezesporu zdařilé vnější slupky. Co bude uvnitř dnes asi přesně neví ani generální komisař Bartuška.

Příště: Nesmrtelné auťáky II - Cord

Půdorys (11 kB)

 
 
 
Klikací mapa