Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
11.2.
Benátky v New Yorku - Metropolitan Life Tower (O nejvyšší mrakodrap III)

Minule bylo:
8.2.
V prostoru (Studenti TUL vystavují v Praze)
Archiv rubriky Architektura

Benátky v New Yorku - Metropolitan Life Tower
(O nejvyšší mrakodrap III)

Napoleon LeBrun and Sons: Metropolitan Life Tower, 1908-9 (12 kB) Minule jsme si v našem nepravidelném seriálu představili krásný Singer Tower, dnes se podíváme na stavbu, která takřka v zápětí - v roce 1909 - dosáhla nového výškového rekordu. Stojí v místě, kde ústí 24. ulice do Madisonského náměstí, jehož hlavní dominantou je nám už dobře známý Flatiron (viz I. díl).

Nová budova se měla stát sídlem pojišťovny Metropolitan Life Insurance Co., která se chtěla pyšnit něčím zcela neobvyklým - nejlépe stavbou, jež bude variací nějaké notoricky známé dominanty, prý jako výraz obdivu k uměleckým skvostům minulých epoch. Campanilla na náměstí sv. Marka v Benátkách (13 kB) Zlí jazykové však samozřejmě mluvili o americké nadutosti, která se projevuje znásilňováním známých památek (je to asi jako když Hollywood natočí špatný a drahý remake skvělého starého evropského filmu). Architekti Napoleon LeBrun a synové si zvolili jako vzor známou campanillu na benátském náměstí sv. Marka, ale šlo jim prý o symbolické vyjádření jistot, které banka poskytuje, nikoli o bezduché kopírování (neodpustím si jedovatou poznámku - štíhlá věž v Benátkách se v roce 1902 zřítila a Italové ji museli postavit znovu, takže s tou jistotou to není tak horké). Jak to dopadlo, můžete nakonec posoudit na obrázcích sami. Je však třeba si uvědomit, že vzor by se do nové stavby vešel více než dvakrát (Le Brunova věž má 700 stop, tedy 210m, campanilla jen 315 stop).
Nová dominanta New Yorku měla samozřejmě bohatě zdobenou kamennou fasádu, ta však byla v šedesátých letech celkem zbytečně zbavena řady ozdob. Vedle pyramidální špice je typickým prvkem mrakodrapu také obrovský ciferník hodin, jejichž ručičky (ta zdrobnělina tu není na místě, spíš bychom měli mluvit o rukách) váží každá půl tuny. Aby se využilo každé stopy výšky budovy, jsou okna horních pater proražena i v typickém pyramidálním zakončení věže.
Pro úplnost dodávám, že v roce 1932 byla postavena naproti v 25. ulici ještě další budova firmy, tentokrát v art déco stylu, která nahradila madisonský kostel od Stanforda Whitea (ten na našem obrázku ještě stojí - vidíte ho vlevo). Motiv benátské věže se Američanům docela zalíbil a vyzkoušeli si ho později i v jiných městech. Ještě větší úspěch měla pyramidální špice - ta se pak objevovala jako zakončení mrakodrapu velmi často - to uvidíme i v příštím dílu, který bude zasvěcen jednomu z nejkrásnějších mrakodrapů, jaký kdy byl postaven.

Příště: Woolworth Building - the Cathedral of Commerce (O nejvyšší mrakodrap IV)
 
 
 
Klikací mapa