Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
15.2.
Woolworth Building - The Cathedral of Commerce (O nejvyšší mrakodrap IV)

Minule bylo:
11.2.
Benátky v New Yorku - Metropolitan Life Tower (O nejvyšší mrakodrap III)
Archiv rubriky Architektura

Woolworth Building - The Cathedral of Commerce
(O nejvyšší mrakodrap IV)

Cass Gilbert: Woolworth Building, 1912-13 (19 kB) Minule jsme se seznámili s budovou Městské životní pojišťovny na Manhattanu. Po jejím dokončení v roce 1909 bylo mnoho lidí přesvědčeno, že postavit vyšší stavbu už není technicky možné (nepočítáme-li eiffelku v Paříži, ale to nebyla budova). Přesto netrvalo dlouho a inženýři s architekty přišli s projektem, který všem vyrazil dech. Byl samozřejmě opět situován na newyorský Manhattan nedaleko kotviště všech předchozích rekordmanů (a ve druhé dekádě tohoto století desítek dalších výškových staveb, mnohdy stejně zajímavých, ale nicméně nezařazených do našeho seriálu, neboť nepřekonaly výškový rekord). Přesná adresa je 233 Broadway, naproti City Hall Park.
Cass Gilbert: Woolworth Building, 1912-13, detail špice (11 kB)

V roce 1913 tak byla dokončena nová nejvyšší budova světa - the Woolworth Building, která čněla do výše 792 stop/242m (58 pater). majitel firmy Frank W. Woolworth zaplatil celou stavbu najednou v hotovosti - stála tehdy 13 a půl milionu dolarů. Není ani divu - peněz měl dost, neboť kdysi vydělal jmění na nápadu levného prodeje zboží v síti obchodů po celé Americe. Projektantem mrakodrapu byl architekt Cass Gilbert, který tehdy neměl ještě s podobnými objekty moc zkušeností. K dekoraci kamenného pláště zvolil gotické tvarosloví - a ukázalo se, že je to šťastný nápad, neboť gotika je spojována se štíhlými a vysokými konstrukcemi katedrál a působí majestátně (i když zde šlo jen o vnější vzhled - stavba měla samozřejmě ocelovou kostru). Budova měla dvě části - masívní bázi o 29 patrech na půdorysu písmene U a štíhlou věž zakončenou pyramidou s řadou gotických elementů, včetně opěrných pilířů, fiál a chrličů (ve tvaru netopýrů a dalších příšerek). Dojem štíhlosti a graciéznosti posilují vertikální pilastry i motiv dvojího zeštíhlení věže, který se stal pro pozdější mrakodrapy tak typický (ostatně byl předepsán regulačním úřadem, aby stavby nebyly příliš masívní a nezastiňovaly okolní budovy).
Lobby - výtahy (14 kB)
Nadšení newyorčanů po dokončení budovy bylo takřka naprosté (jen pár hlasů se ozvalo, že lepší je "pravdivější" architektura Chicagské školy arch. Sullivana, která nechá vyznít prostou krásu konstrukce a obejde se bez zdobení). Reverend Cadman patřil mezi obdivovatele kreací Casse Gilberta a nazval jeho stavbu Katedrálou obchodu. Tato přezdívka se firmě Woolworth líbila a ujala se.
Autoprtrét autora ve vestibulu (13 kB)
Obdivuhodné byly technické parametry mrakodrapu: pracovalo v něm 14 000 lidí, generátory dodávaly budově elektřinu jako pro padesátitisícové město, sklady na uhlí měly kapacitu 2 tisíce tun. 29 rychlovýtahů bylo tehdy nejmodernějších a nejbezpečnějších na světě. Skvěle byla zařízena i honosná vstupní hala (tzv. lobby).
Cass Gilbert nechal sám sebe s modelem své stavby v náručí vytesat do vestibulu (jiný reliéf představoval samého majitele firmy, jak počítá měďáky - je vidět, že architektovi nechyběl smysl pro humor, ale také odvaha: jen si představte třeba sochu Klause s měšcem v Národní bance). Woolworth Gilberta proslavil a tak není divu, že v podobném stylu navrhl i řadu dalších mrakodrapů - poznáte je snadno podle pyramidálního zakončení (často pozlaceného - U. S. Courthouse nebo N. Y. Life Insurance) - žádný z nich už ale nedosáhl kvalit jeho nejslavnější stavby. Gotika jako dekorační tvarosloví mrakodrapů se velmi ujala - v N. Y. patří k nekrásnějším např. budovy American Radiator nebo General Electric (pův. RCA) s motivem jakési gotické koruny na špici, v Chicagu je jednou z dominant mrakodrap Chicago Tribune.

Příště si představíme pár projektů nejvyšších budov světa, které skončily na papíře, ale ještě dříve se podíváme na výsledky soutěže na adaptaci Sovových mlýnů v Praze.
 
 
 
Klikací mapa