Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
17.2.
Nad vašimi dopisy II
10.2.
Nouvelova Nekonečná věž v Paříži (O nejvyšší mrakodrap XVII)
Archiv rubriky Architektura

Nad vašimi dopisy II

Stavební umění - Kubistická architektura (s kol. autorů), vyd. Vereinsbank Mnichov, 1994 (4 kB) Po čase se opět vracím k vašim mailům.

Jsem rád, že se našla stopa po dalším automobilu cord v Praze, jak píše Prokop Novák - jeho dopis najdete v rubrice Mailem. Dodává i zajímavé technické detaily o tomto nádherném vozidle.
Ladislav Lexa našel zase webovou stránku o auťácích auburn/duisenberg/cord, adresa je zde: http://www.clearlake.com/auburn/acd.htm. Ozvou se taky nějací majitelé fiatů 500 (viz Nesmrtelné auťáky I)?
J. Plečnik - architektonický průvodce, vyd. SPH Praha 1996 (14 kB)
Čtenář Architektury Karel Ullschmied - takto student FA ČVUT - napsal, že studenti architektury nemají nárok na volné vstupenky do Národní galerie, protože jejich škola prý není umělecká. Mluvil jsem s prof. Knížákem, ředitelem NG, a ten mne ujistil, že fakultu architektury za uměleckou považuje, doufejme, že totéž si budou myslet i kustodi Veletržního paláce. Já ta různé omezení nechápu - mělo by přece být ve veřejném zájmu, aby studenti všech oborů chodili do muzeí, galerií, na koncerty a divadla. Pokud nemohou přijít zadarmo, měly by jim kulturní instituce dát alespoň slevy.
Student architektury z Brna David Mikulášek zase píše k našemu pavilonu a expozici v Hannoveru (viz zde a zde a zde a zde): Pražský hrad za TGM (s J. Kovtunem), vyd. SPH Praha 1995 (21 kB) "Prave jsem docetl vase clanky na Psu a nezbyva mne nic jineho, nez s vami souhlasit. Mne osobne sice (tak jak mi byl ustne popsan) zaujal ten slameny pavilon (tuším druhá cena v soutěži od arch. Suskeho - postavený z balíků lisované slámy, takže vlastně ekologická stavba - pozn. ZL), protože vitezny projekt mi hmotove pripadal ponekud prvoplanovy, srovnavam-li jej třeba s drevenym Zumthorovym svycarskym pavilonem, ale jeho konecna podoba mne celkem uklidnila. Ale expozice… Prvotni libreto mi pripadalo, jako když Pejsek s Kocickou varili dort… To je dobre, to tam dame… Doufam, ze to nakonec dopadne lip. A ucast GOTTzilly? Opet nemohu nez souhlasit".
Praha 1891-1918 (s J. Svobodou a E. Havlovou), Libri Praha, 1997 (12 kB)
Jan Kocián se ptá, jaké naše stavby posledních desetiletí považuju za přínosné. Když bych začal od konce padesátých let, jmenoval bych bruselský pavilon a restauraci (bohužel už z ní moc nezbylo, pavilon je taky pryč), nové věže emauzského kostela v Praze, brněnský pavilon "Z" na výstavišti, vysílač na Ještědu… Názor na současné stavby podrobněji komentuji v č. 12 loňského Architekta.
Z Brna se ozval Jan Kratochvil (nebo Kratochvíl) ke dvěma tématům: rozhovoru s arch. Karfíkem (zde a zde) a opět k EXPO v Hannoveru: "Tak vam povim ze ten Karfik je doopravdy dite stesteny. No jo, kez by se dalo do reky vstupovat vicekrat… Ta story s Expem je doopravdy smesna, nekdy si rikam, ze kdyby v nasem state pracovali na svých mistech lide, kteří k tomu mají vzdelani a dispozice, tak bychom byli za vodou, ale pocinaje parlamentem a naší skolou konce, je to bida. Mimochodem se nam nejak vytratilo tema Veda - technika - priroda nebo nejak tak to stoji v mottu vystavy. To bude taky legrace… No nic, verme ve svetle zitrky".
Pražské vily, vyd. Zlatý řez Praha, 1993 (19 kB)
Vít Bláha (zase z Brna - zdá se, že v Brně se zajímají o moderní architekturu víc, než jinde?!) by byl rád, kdybych napsal o opeře v Sydney. To je nádherná stavba a já ji co nejdřív zařadím pod "Podivuhodné stavby". Jen hledám obrázek původního projektu, který byl ještě lepší, než pozdější Utzonova realizace (parabolické tvary nahradily kruhové výseče, protože v padesátých letech statici složité prostorové plochy nedokázali vypočítat a tak si tvary zjednodušili).
Tak, toť pro tentokrát vše. Ilustrace tentokrát představují knížky, na kterých jsem se autorsky podílel a které jsou snad v prodeji.

Příště: Snad tedy ta opera v Sydney (Podivuhodné stavby XV)

 

 
 
Klikací mapa