Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
9.3.
EXPO Hannover 2000

Minule bylo:
26.2.
Věže snů (O nejvyšší mrakodrap V)
Archiv rubriky Architektura

EXPO Hannover 2000

Hannover 2000 - logo (5 kB) Tak trochu utajeně proběhla architektonická soutěž na český pavilon na Světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru. Přitom jde o expozici kategorie "A", tedy univerzální (některá expa jsou tématicky zaměřená a ta mají logicky menší účast - loni bylo takové v Portugalsku a tématem bylo moře, v roce 1986 proběhlo veleúspěšné - i za naší účasti - ve Vancouveru na téma doprava). Poslední "áčko" bylo tuším v roce 1967 v Montrealu a tehdy jsme měli nejlepší pavilon (podobně, jako předtím v roce 1958 v Bruselu a potom 1970 v Ósace).

Praxe poslední doby je kupodivu jiná: naposledy jsme se zúčastnili expa v Jižní Koreji asi před pěti lety a na náš pavilon nebyla (pravděpodobně poprvé v historii!) vypsána soutěž. Nemyslím si, že architektonické kompetice vyřeší nejlíp každý problém, ale v případě účasti na významných výstavách jsou obvyklé. Téma pavilonů je totiž velmi zajímavé, projektanti tu mohou dost volně experimentovat a tak to, co se pak na expo postaví, často ukazuje nejnovější trendy a další směřování architektury a designu. Nejúspěšnější stavby pak bývají zachovány (obří zeměkoule z expa v New Yorku z poloviny 60. let, Atomium v Bruselu, nebo třeba náš pavilon tamtéž, přenesený i s restaurací do Prahy. Totéž udělali Rakušané s tím svým, mají v něm veleúspěšnou expozici moderního umění ve Vídni, zatímco my jsme nechali bruselský pavilon na Výstavišti vyhořet a z restaurace je dnes troska v Letenských sadech).
Dost nářků. Soutěž na Hannover chválabohu byla, vítězný návrh autorů Marka Chalupy, Milana Jírovce, Miroslava Holubce, Martina Rusiny, Štěpána Chalupy a Kamily Venclíkové vypadá docela zajímavě, je to taková velká prosklená krabice na lichoběžníkovém půdorysu, uvnitř je labyrint s expozicí. V samostatném navazujícím objektu pak restaurace. Musím to bohužel takto popisovat, protože na mizerně propagované výstavě ve vestibulu fakulty architektury a stavební ČVUT v Praze-Dejvicích (už bohužel skončila) žádné materiály nebyly k dispozici. Třeba se prostřednictvím internetu ozvou autoři a pošlou mi nějaký obrázek. Dost mne zaujala i druhá cena - tým arch. P. Suskeho a V. Červenky - ti udělali pavilon ekologický: z balíků lisované slámy a trávníkem na střeše. To je nápadité.
Slyšel jsem, že libreto, na něž byla soutěž na pavilon vypsána, za moc nestojí (na výstavě o něm nebyla ani zmínka). No uvidíme. Země s vážnými ekonomickými problémy asi nemá moc co vystavovat, účast bude i tak drahá a zaplatíme ji samozřejmě my - daňoví poplatníci. Když už do toho jdeme, doufejme alespoň, že to nebude ostuda. Profesionální propagace celé akce by ale měla být samozřejmostí, vždyť je to už za rok!!!

Příště: Zpět k mrakodrapům: 70 Pine Street: nikoli nejvyšší, ale zato krásný! (O nejvyšší mrakodrap VI).
 

 
 
Klikací mapa