Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
15.3.
Ještě jednou EXPO 2000

Minule bylo:
9.3.
EXPO Hannover 2000
Archiv rubriky Architektura

Ještě jednou EXPO 2000

Hannover 2000 - logo (5 kB) Nedávno jsem psal o soutěži na český pavilon v rámci EXPO 2000 v Hannoveru. Stěžoval jsem si na nedostatek informací, nuže, nyní jich mám už podstatně více. Projektant - arch. Marek Chalupa mi poskytl materiály o navrhované stavbě, generální komisařka paní ing. Hana Havlová dodala další podklady.

Loni na podzim byla vypsána soutěž na libreto, poté na úvodní scénář. Vítězem se stal Ladislav Kopecký. Na základě jeho scénáře pak byla ve spolupráci s Komorou architektů vypsána soutěž, kterou vyhrál tým arch. Chalupy. Na obrázku vidíte to, co jsem se snažil popsat minule: hlavní budovu na lichoběžníkovém půdorysu s transparentní fasádou, v níž je dominantním prvkem rampa - spirála. Restaurace a zázemí je v připojeném objektu.
M. Chalupa a kol.: Český pavilon (model) (7 kB)
Finančně je už projekt zajištěn - po příslibu vlády z roku 1995 však byly finanční prostředky uvolněny teprve nedávno. Jde o víc než 300 miliónů korun, což se zdá hodně, ale je tu započtena suma nejen na stavbu pavilonu, ale také na celý provoz a doprovodné akce. Podle slov generální komisařky Němci Čechům zatím fandí a rezervovali jim velmi prestižní parcelu (dobré místo je na světových výstavách vždy základem úspěchu). Česká republika tak má prostor, jaký získá jen asi 40 států z víc jak 180 zúčastněných (a to ještě bude postaveno mnoho firemních nebo tématických pavilonů).
To jsou jistě dobré zprávy, přesto mám určité obavy, že náplň pavilonu nebude příliš zajímavá. V libretu jsou jen "nahozené" nápady, z nichž mnohé vypadají možná dobře na papíře, ale jsou těžko proveditelné. Má-li se celá věc zdařit a neskončit fiaskem, je podle mého názoru potřeba vše dobře připravit a dát dohromady menší tým - jakousi dramaturgickou radu - v níž budou lidé s dobrými nápady i zkušenostmi. Kromě toho bývá u podobných akcí klíčovou postavou také schopný manažer. Naše účast na EXPO by neměla skončit obligátní výstavářskou rutinou, kdy se předvede tradiční české sklo a pár narychlo spíchnutých "uměleckých děl". Dnes už také nelze spoléhat na různé kinoautomaty a videoprojekce - toho už jsou lidé zcela přesyceni a upoutat je může jen svěží nápad.
 
 
 
Klikací mapa