Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
15.3.
Soutěž mrakodrapů (O nejvyšší mrakodrap VI)

Minule bylo:
15.3.
Ještě jednou EXPO 2000
Archiv rubriky Architektura

Soutěž mrakodrapů
(O nejvyšší mrakodrap VI)

Chrysler Building (12 kB) Bank of the Manhattan Co. (12 kB) Fascinují mě mrakodrapy, zejména v New Yorku. Rád čtu o těch prvních, kdy se architekti, stavební firmy a investoři předháněli, kdo postaví vyšší dům. A na dálku ještě sváděli souboj s Chicagem - dalším centrem mrakodrapů. Kde jsou ty časy - dnes stojí nejvyšší dům na světě v Malajsii (jsou to vlastně dvě budovy, spojené mostem) a další rekordmani se asi objeví v Číně a Japonsku.
Chrysler Building - detail (13 kB)

Z New Yorku jsem si před časem přivezl krásnou a tlustou knihu o tomto městě v době meziválečné (New York 1930. Architecture and Urbanism between the Two World Wars. Rizzoli 1997). Zrovna si v ní čtu o fascinujícím souboji mezi dvěma týmy o tehdy nejvyšší mrakodrap. Bylo to na sklonku 20. let a po určité pauze se zdálo, že konečně začíná další kolo bitvy: v té době byl už patnáct let nejvyšším domem v N. Y. proslulý Woolworth Building v Dolním Manhattanu, projektovaný neméně slavným Cassem Gilbertem. Dlouho se zdálo, že tento bohatě dekorovaný 792 stop vysoký kolos už nikdy nikdo nepřekoná. Ale právě v roce 1929 jiný renomovaný projektant - H. Craig Severance spolu s v Americe naturalizovaným Japoncem Yasuo Matsui představili projekt 927 stop vysokého domu pro Bank of the Manhattan Co. s 66 patry a se vstupem přímo na Wall Street, nedaleko od Woolworthu. Stavba rostla jako z vody. Současně se ale poněkud severněji - jihovýchodně od Centrálního parku na 42. ulici - začal stavět mrakodrap pro společnost Chrysler. Ta deklarovala dopředu konečnou výšku 925 stop - tedy o dvě stopy míň, než konkurent. Projektantem byl tehdy ještě málo známý William Van Allen (předtím dokonce pracoval v Severancově ateliéru). Ten profesionály kdysi šokoval tím, že si ze studijní cesty do Paříže (tu absolvoval tehdy každý, kdo chtěl v americké architektuře něco znamenat) nepřivezl ani jednu knihu a na dotaz proč, odpověděl, ho zajímá budoucnost, ne minulost. Platil tak zřejmě za kulturního barbara a náfuku.
Margaret Bourke-White fotí Manhattan (16 kB) Slavná americká fotografka Margaret Bourke-White měla v 61. patře Chryslerova mrakodrapu svůj ateliér. Zde fotí Manhattan z "orlího" chrliče na nároží budovy.
Konečně se blížil termín dokončení nové dominanty New Yorku: mrakodrap ve Wall street překonal výškou Woolworth a stal se nejvyšší budovou světa. Když tu přišel šok - Van Allen vytáhl z protipožární šachty uvnitř věže Chryslerova mrakodrapu štíhlou stříbrnou špici, která zvýšila jeho stavbu o potřebných pár stop (celková výška 1048 stop, 77 pater). Severance a Matsui byli šokováni, ale nedalo se nic dělat - novým rekordmanem byl Chrysler Building. Upřímně řečeno, Van Allenův dům byl také daleko krásnější: konečná verze s věží „kapotovanou" plechem z nerez oceli a s motivem trojúhelníkových oken, chrličů a obřích zvětšenin okřídlených víček od chladiče vozů zn. chrysler na nárožích byla prostě úžasná. Navíc ji autor skutečně zbavil balastu historických reminiscencí (zejména jeho kolegy tolik oblíbené gotiky) a vytvořil "pravé dílo jazzového věku". Konkurenční palác ve Wall street, zakončený pyramidou (mimochodem, o pár let později, v roce 1940 do ní narazilo malé letadlo) působí proti Chryslerově mrakodrapu dost nudně. Jak už to tak bývá, Van Allen se z vítězství neradoval dlouho. Neunesl slávu, obvinění z uplácení dodavatelskými firmami a závistivé útoky odpůrců (k nimž se přidal i známý teoretik Lewis Mumford) a projektování pověsil na hřebík. Navíc byly v následujících dvou letech postaveny další stavby: jedna prakticky stejně vysoká - mrakodrap v Pine Street 70 na Dolním Manhattanu, ale především druhá - daleko vyšší a po další dlouhá léta nepřekonaná - Empire State Building. Ale to už je jiná kapitola...
 
 
 
Klikací mapa