Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
22.3.
70 Pine Street Tower (O nejvyšší mrakodrap VII)

Minule bylo:
15.3.
Soutěž mrakodrapů (O nejvyšší mrakodrap VI)
Archiv rubriky Architektura

70 Pine Street Tower
(O nejvyšší mrakodrap VII)

70 Pine Street na kresbě J. Wenricha - v pozadí 40 Wall Street (14 kB) Dnešní díl Mrakodrapů věnuji výjimečně stavbě, která nedosáhla po svém dokončení výškového rekordu, ale patřila k nejvyšším. Zato ji považuji - vedle Chrysleru - za nejkrásnější mrakodrap období art déco. (Výstižný je komentář: "It is one of the New York skyline´s finest tops - more an echo of the jazz age life of Midtown Manhattan..."). Autoři - tehdy prestižní ateliér Clinton & Russell - stavěli velmi blízko nám už dobře známé věže na 40 Wall Street (viz minulý díl), tedy opět na Dolním Manhattanu uprostřed tzv. Finanční čtvrti. Pohled na jižní Manhattan od Brooklyn Bridge, 1932 (14 kB) Pozemek byl nevelký, takže jde o velmi štíhlou stavbu, zakončenou pyramidální špičkou s lucernou, v níž je, jak vidíte na obrázku, docela příjemná relaxační místnost - solárium, vybavená křesly Marcela Breuera a Le Corbusiera.

Mrakodrap, stavěný původně pro Cities Service Co., má ocelovou konstrukci, fasáda je z cihel, pater je šestašedesát. Projektanti umístili u vstupů z uzounkých uliček - Pine Street a Cedar Street - model stavby. Aby zvýšili atraktivitu věže pro zájemce o pronájem kancelářských ploch (bylo to v době hospodářské krize), Solárium ve špici mrakodrapu 70 Pine Street (11 kB) propojili stavbu tunelem s proslulou Wall Street a prosazovali pak adresu 60 Wall Street, která zněla prestižněji. Rok dokončení je 1932, tedy těsně po Empire State Building - obrovi, o němž bude řeč příště. Na obrázku si můžete prohlédnout, jak se Dolní Manhattan za třicet let proměnil - mrakodrapů je tu jako maku (70 Pine Street je uprostřed).

Příště: Empire State - císař mezi mrakodrapy (O nejvyšší mrakodrap VIII)
 

 
 
Klikací mapa