Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
25.3.
Empire State Building - císař mezi mrakodrapy (O nejvyšší mrakodrap VIII)

Minule bylo:
22.3.
70 Pine Street Tower (O nejvyšší mrakodrap VII)
Archiv rubriky Architektura

Empire State Building - císař mezi mrakodrapy
(O nejvyšší mrakodrap VIII)

Shrieve, Lamb a Harmon: Empire State
Building, 1928-31 (15 kB) Tak, a je to tady: na přelomu dvacátých a třicátých let urputné druhé kolo boje o nejvyšší budovu na světě skončilo - alespoň na dalších téměř čtyřicet let. Předchozí rekordman - Chrysler (viz díl VI) byl totiž předstižen tak výrazně, že konkurence ztratila dech. Empire State Building, dokončený v roce 1931, dosáhl výšky 1250 stop a měl 102 podlaží! Byl navíc postaven ve střední části Manhattanu (přesně při 34. ulici a Páté avenue), tedy v oblasti, kde dosud výškové stavby nedominovaly tak, jako na dolním cípu ostrova, a proto se jevil ještě mohutnější. Dodnes platí, že Empire State je v plné kráse viditelný až z většího odstupu, míjíme-li impozantní kolos po chodníku Páté avenue, může se nám snadno stát, že projdeme kolem bez povšimnutí.
Dělník na montáži ocelové konstrukce (9 kB)

Architekt budovy William F. Lamb (se spoluautory Shrevem a Harmonem) nevytvořil stavbu elegance Chrysleru nebo 70 Pine (viz díl VII), ale přesto nechybí budově noblesa. To je podpořeno i použitými stříbřitě šedými materiály fasády: vápencovými deskami, žulou, hliníkem a niklem. Mohutná báze, zabírající prostor celého bloku, má pět pater. Z ní vyrůstá věž, zakončená odskakující špicí s jakýmsi nástavcem aerodynamických tvarů, připomínajícím raketu (v šedesátých letech na něj byla ještě umístěna televizní anténa, která zvýšila dále celkovou výšku stavby na 1454 stop, tj. 443m, aby tak ESB předstihl své nové konkurenty, jak ještě uvidíme v dalších dílech).
Stavba nového obra znovu otevřela sérii diskusí na téma ekonomické výhodnosti těchto kolosů (ESB dlouho nebyl schopen pronajat kanceláře, říkalo se mu tehdy posměšně Empty State Building). Před krachem zachránila investory budovy především masová návštěva observatoře na vrcholu věže (dodnes 85 milionů lidí!). Dále se vedly disputace na téma, zda mrakodrapy sdružovat do jakýchsi hnízd, nebo jim ponechat volný prostor. Hovořilo se samozřejmě o bezpečnosti, ale ESB přežil jak náraz letadla ve výši 76. patra (bylo to v roce 1945 a o život přišlo 14 lidí včetně pilota, budova však nebyla výrazněji poškozena), tak i účinkování King Konga na vrcholu (viz záběr z trikového filmu).
Scéna z Cooperova klasického horroru King Kong (1933) (16 kB)
Ještě pár technických údajů: První projekt vznikl v roce 1928, definitivní podobu získal v roce 1930, stavba měla trvat 18 měsíců. Dům váží 365 kt a stojí na 200 betonových a ocelových pilotách. Z montáže ocelového skeletu se dochovala série efektních fotek Lewise Hineho (viz další obrázek). Uvnitř budovy je šachta se 62 rychlovýtahy, ke kterým se dostanete bohatě dekorovanou lobby ve stylu art déco. Cesta do 86. patra trvá minutu, běžci ji při výročních závodech po 1860 schodech zvládnou za neuvěřitelných 11 minut. Chcete-li až nahoru do observatoře ve 102. patře, musíte ještě přesedat do další kabiny. Ochoz i observatoř jsou denně přístupné a výhled je vskutku impozantní! (prý za dobré viditelnosti až do vzdálenosti125 km, ale pozor - vrcholek bývá často zahalen v mlze. Já měl vždy štěstí a viděl až někam k Verazzano Bridge, spojujícím State Island s Long Islandem). Ostatně ESB obdivovali mnozí - prezidentem Hooverem, který budovu v roce 1931 slavnostně otevíral, až třeba po spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda.

Příště: Mílový mrakodrap aneb neuskutečněný sen F. L. Wrighta (O nejvyšší mrakodrap IX)
 

 
 
Klikací mapa