Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
19.4.
John Hancock Center v Chicagu (O nejvyšší mrakodrap X)
14.4.
Mílový mrakodrap Frank Lloyd Wrighta (O nejvyšší mrakodrap IX)
Archiv rubriky Architektura

John Hancock Center v Chicagu
(O nejvyšší mrakodrap X)

SOM: John Hancock Center v Chicagu, 1969 (17 kB) Téměř čtyřicet let trvalo, než se objevila stavba, která mohla konkurovat výšce Empire State Buildingu v New Yorku. Po desítkách let nadvlády největší americké metropole byla postavena nová dominanta - pětadevadesátipatrový kolos John Hancock Center - v městě, kde vznikly na sklonku minulého století první výškové stavby - v Chicagu.

Dlužno podotknout, že otázka překonání starého výškového rekordu není tentokrát jednoznačná. Jak jsem už dříve uvedl, získal Empire State nástavbu - anténu a tím se budova zvýšila o několik desítek metrů. Její nejvyšší bod se tak posunul. SOM: John Hancock Center v Chicagu, 1969 (11 kB) Je vůbec otázka, kam až vlastně stavby měřit - u budov by asi měla být limitním bodem úroveň nejvyššího veřejně přístupného patra. Je třeba také přiznat, že v šedesátých letech vznikly konstrukce vyšší, než zmíněné mrakodrapy: televizní vysílače v Ostankinu (Moskva) a v Torontu. Vyšší byla údajně i jedna budova - i když netypická - montážní hala na mysu Canaveral, kde se sestavovaly rakety Saturn.
V roce 1969 tedy byla dokončena stavba nového mrakodrapu JHC a ať už mu přiznáme výškový primát nebo ne, je třeba zdůraznit podstatný rozdíl proti meziválečné éře. Zmizel motiv tzv. babylonských věží, které se směrem vzhůru vždy po určité výšce zužovaly. Podle nových regulačních podmínek se budova nemusela zužovat, pokud byla v dostatečném odstupu od dalších staveb. Od padesátých let dominoval v architektuře typ tzv. krabic - čím jednodušší tvar, tím lépe. Prototypem byly stavby proslulého německo-holandského architekta Miese van der Rohe (ano, je to autor vily Tugendhat v Brně), který postavil známý mrakodrap Seagram v New Yorku a několik dalších dominant v Chicagu. A také věže jeho amerických epigonů z projekčního ateliéru Skidmore, Owings & Merrill. Tito pánové sypali nové mrakodrapy po celé Americe z rukávu, chyběla jim však noblesa Miesových výtvorů. "Boxy" zaplavily americké metropole do té míry, že jejich poněkud fádní tvary vedly později k revoltě postmodernistů. Nicméně "studená krása" těchto kolosů má také svou podmanivost.
JHC se směrem vzhůru mírně a plynule zužuje (není to tedy zkreslení perspektivou). Výrazným a poněkud brutálním prvkem je zpevnění konstrukce diagonálním zavětrováním. Na vrcholu jsou umístěny dva televizní vysílače. Budova si nikdy nezískala velkou oblibu a (stejně sporný) rekord držela jen krátce - brzy ji překonala tzv. Dvojčata - Twins v New Yorku. Souboj dvou měst o nejvyšší mrakodrap tedy vstoupil do nové fáze…

Příště: Letem českým světem (architektury)
 

 
 
Klikací mapa