Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
22.4.
Letem českým světem (architektury)
19.4.
John Hancock Center v Chicagu (O nejvyšší mrakodrap X)
Archiv rubriky Architektura

Letem českým světem (architektury)

Se jménem Jaroslav Bárta jsem se setkal poprvé před víc jak deseti lety. Tehdy měl tento fotograf výstavu v síni Fotochemy na Jungmannově náměstí v Praze. Byla to tehdy takřka kultovní expozice, neboť pod nenápadným názvem Slavnostní zahájení se skrývaly mistrovské záběry z obřadů otevírání nových úseků dálnic a silnic. Bárta (*1948) tehdy pracoval pro firmu, která nové komunikace staví. Fotil tlusté papaláše, různé ty kapky a biľaky a štěpány, ale vlastně jen jejich tlustá břicha, hlavy uřízl. Vznikly tak absurdní záběry vypasenců v tesilových oblecích a dederonových košilích. Lidé se na výstavě skvěle bavili a do návštěvní knihy (později zmizela) psali dost otevřeně, co si myslí (to bylo v roce 1987, ještě před prvními demonstracemi proti režimu).

Dva pohledy na Českou lípu: 1930 a 1988 (30 kB)
Bárta taky fotil devastované domy, zničené detaily staveb, které svědčily o ztrátě citu a totální lhostejnosti lidí. Začaly vznikat také jeho slavné dvojice snímků - historický záběr na nějaké místo a jeho současný stav. Snad nejděsivější byla dvojice panoramatických pohledů na Českou Lípu: první obrázek ukazoval malebné městečko v krásné krajině někdy na počátku 30. let, druhý, pořízený ze stejného místa, jen chaotickou skupinu paneláků a nákupních středisek. Duch místa zmizel pod masou betonu.
Jaroslav Bárta toto téma neopustil - v posledních třech letech se spolupracovníky (Z. Helfert, D. Horníčková, I. Lutterer) nafotil sérii několika set "dvojčat" k původním snímkům české, moravské a slezské krajiny, které byly přesně před sto lety pořízeny pro velkolepý cyklus Letem českým světem. Záběry musely být pořízeny ze stejného bodu a stejnou technikou. Výsledkem je vskutku velkolepá kniha, která by měla být ozdobou každé domácnosti a knihovny. Je to svědectví o tom, co se odehrálo s naší krajinou, městy, vesnicemi, stavbami během sta let.
Chalupa v Benátkách u Turnova v roce 1898 a 1998 (31 kB)
O knize se v poslední době hodně psalo, Uměleckoprůmyslové muzeum uspořádalo výstavu. Nechci opakovat, co vše se podařilo zachytit. Mne z hlediska mé profese zajímalo nejvíc, jak se změnila architektura. Ano jistě, většina památek je v dobrém stavu, mnohé vypadají dokonce lépe, než před sto lety (někdy bohužel tak dobře, jako by je někdo postavil dnes a ještě z nějakého plastu - říká se tomu "přerestaurování" a je to vlastně ztráta autenticity, vše je tak dokonalé, až je to neživotné). Ale podíváme-li se blíže na většinu zobrazených staveb, a to i těch "normálních" - tedy nikoli památek nejvyšší kategorie, vidíme, že problém je ještě v něčem jiném. Je to postupná ztráta autentických detailů, které spoluvytvářely atmosféru. Stačí dům zbavit původních dveří, změnit trochu formát oken, zvýšit hřeben střechy, vyměnit klasické střešní tašky za plech, prorazit do střechy velký vikýř, na jemnou vápennou omítku dát břizolit, - a je po parádě. To je ovšem věc, kterou většina lidí vlastně ani nevnímá; čím menší mají vztah k místu, tím jsou pak tyto zásahy rasantnější a škodlivější. Logicky nejhůř jsou na tom oblasti Sudet, kde bylo původní německé obyvatelstvo odsunuto (což je jen eufemismus pro vyhnání). Bártova unikátní kniha tak může mnoha lidem otevřít oči.

Letem českým světem. Obraz proměny českých zemí v odstupu století 1898-1998. Vydal Jaroslav Bárta, Lomnice nad Popelkou 1999. Foto J. Bárta, I. Lutterer, Z. Helfert, D. Horníčková, texty J. T. Kotalík, I. Dejmal, L. Jůn. Náklad 2000 výtisků, cena 3 500 Kč.

Příště: World Trade Center (O nejvyšší mrakodrap XI)
 

 
 
Klikací mapa