Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
29.4.
Twins (O nejvyšší mrakodrap XI.)
22.4.
Letem českým světem (architektury)
Archiv rubriky Architektura

Twins
(O nejvyšší mrakodrap XI)

M.Yamasaki-E. Roth: World Trade Center, 1966-77 (vlevo vzadu Empire State, vpravo vzadu Woolworth) (13 kB) Sbohem a šáteček. Naposledy New York, jakožto město, hostící nejvyšší budovu světa. Vlastně hned dvě: v letech 1966-77 vyrostly na Dolním Manhattanu poblíž řeky Hudson dvě věže Světového obchodního centra (WTC). Jsou postaveny na půdorysu čtverce, ale obě jsou vzájemně pootočeny tak, že jejich strany nejsou paralelní. To je dobře, protože architektura to moc nápaditá není a jakékoli oživení je ku prospěchu věci. Američan japonského původu Minoru Yamasaki (ve spolupráci s ateliérem známého autora věžových domů podél Central Parku Emery Rotha) projektoval stavby v době vrcholícího "krabicového" stylu a později byla tato forma shledána banální.
WTC - detail fasády (12 kB)

Jestliže architektura působí nudně a ozvláštnění jí dodává jen to, že jsou vedle sebe dominanty dvě, technická stránka staveb je zajímavá: část váhy stavby se přenáší do pláště, který je tvořen hustou ocelovou sítí. Nejde už tedy o lehkou zavěšenou fasádu, tak typickou pro předchozí stavby. Zblízka vidíte strukturu - jsou to vertikály, mezi nimiž jsou úzká vysoká okna. Dole se tyto vertikály spojují a vytvářejí zde podivuhodný "gotický" motiv hrotitého oblouku. Obě věže World Trade Center jsou vysoké 1352 stop (412m), mají 110 pater a vycházejí z mohutné společné podnože s pasážemi a parkingy. Jsou zde ještě další stavby - hotely apod. Jde tedy o celý komplex, na který dnes navazuje další z 80. let - World Financial Center od arch. Césara Pelliho. Ve WTC pracuje na 50 000 lidí. Ve "Dvojce" jsou nahoře vyhlídková terasa s heliportem a pod ní v nejvyšším patře tzv. "sky lobby" - observatoř pro turisty. Upřímně řečeno, je to efektní, ale lepší atmosféra je na Empire State Buildingu. Na vrcholu "Jedničky" WTC je luxusní restaurace. Speciální výtahy překonají výšku budovy za 57 vteřin. A ještě zajímavost na závěr: 7. srpna 1974 Francouz Philippe Petit přešel po laně z vrcholu jednoho "Dvojčete" na druhé. Trvalo mu to téměř hodinu.

Příště: Sears Tower v Chicagu (O nejvyšší mrakodrap XII)
 

 
 
Klikací mapa