Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
6.5.
Sears Tower Chicago (O nejvyšší mrakodrap XII.)
29.4.
Twins (O nejvyšší mrakodrap XI.)
Archiv rubriky Architektura

Sears Tower Chicago
(O nejvyšší mrakodrap XII)

SOM: Sears Tower, Chicago, 1974 (15 kB) A jsme znovu v Chicagu. Sears Tower, jehož projekt vyšel opět z atelieru firmy SOM - Skidmore, Owings & Merrill, - podobně, jako John Hancock Center (viz předminulé Mrakodrapy), se po svém dokončení v roce 1974 stal na dlouhou dobu králem mezi mrakodrapy a primát mu byl odňat teprve nedávno. Sears měří 1454 stop (= 436m) a má 110 pater.

Konstrukce (autorem je ing. Khan) je opět dosti originální. Tvoří jí devět vzájemně sepnutých tubusů, z nichž každý má čtvercový půdorys a každý také končí v jiné výšce. Tím je dosaženo určitého výtvarného oživení a vzdáleně je tak opět připomenut stupňovitý princip typický pro mrakodrapy meziválečné éry. V Searsu jsem nikdy nebyl a tak mohu jen zavzpomínat na přednášky z doby svých studií na stavební fakultě. Tenkrát nám kdosi vyprávěl, že v nejvyšším vyhlídkovém patře je umístěno obrovské kyvadlo. Návštěvníci vidí, jak se mocně houpe (ve skutečnosti samozřejmě stojí a rozkývaná je konstrukce). Lidé si prý při tom pohledu s chutí zazvrací. Problémem extrémně vysokých budov je skutečně jejich rozkyv (u vysílačů ho často protipohybem "brzdí" kyvadla) a proto bývají nejvyšší patra obtížně pronajímatelná.
Searsem končí éra "krabic". Následující období postmodernismu se u výškových staveb (a nejen u nich) neslo ve znamení nostalgického návratu k období art déco a tak se mrakodrapy zase začaly podobat babylonským věžím i lecčemu jinému - Jeden z bohů postmoderny (ale předtím velký vyznavač právě "krabic"), Miesův žák Philip Johnson, dal mrakodrapu AT&T v New Yorku tvar skříně ve stylu XIX. století Chippendale. Ale to je už zcela jiná kapitola.

Příště: Současný rekordman Petronas Towers v Malajsku (O nejvyšší mrakodrap XIII)
 

 
 
Klikací mapa