Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
13.5.
Petronas Towers - dnes nejvyšší! (O nejvyšší mrakodrap XIII)
6.5.
Sears Tower Chicago (O nejvyšší mrakodrap XII)
Archiv rubriky Architektura

Petronas Towers - dnes nejvyšší!
(O nejvyšší mrakodrap XIII)

Cesar Pelli: Petronas Towers, Kuala Lumpur, 1998 (17 kB) Tak, a jsme na konci! Za pár měsíců jsme se prokousali dějinami nejvyšších budov světa až do současnosti. Příště se ještě podíváme na nového obra, který se už staví v Číně, a pak se poohlédneme po nových rekordních vizích projektantů. V posledním dílu ještě zkusím odpovědět na některé vaše dotazy.
Cesar Pelli: Petronas Towers, Kuala Lumpur, 1998 (12 kB)

Po dokončení Sears Tower v Chicagu (viz minulý díl) nastalo další "mrtvé období". Na prknech architektů se rodily odvážné projekty (viz příště!), ale nic se nestavělo. Snad nejaktivnějším vizionářem byl Američan Cesar Pelli (*1926 v Argentině), autor mnoha mrakodrapů v retrostylu, z nichž nejznámnější jsou čtyři věže World Financial Center, postavené v manhattanské čtvrti Battery - hned vedle Twins (viz). Pelli byl doslova fascinován mrakodrapy z dvacátých a třicátých let a zkoušel si nejrůznější variace na téma Chrysleru, 70 Pine Street a dalších nám už známých gigantů. Norwest Tower v Minneapolisu je zase variací newyorského Chanin Building. Když byla odložena realizace projektu Pelliho mrakodrapu do Chicaga, který měl být nejvyšší budovou světa (příště!), zdálo se, že se někdejší Saarinenův asistent nové dominanty nedočká. Cesar Pelli: Petronas Towers, Kuala Lumpur, 1998 (9 kB) Pak však přišla nečekaná nabídka z Malajsie. Jeden z nenápadných, ale nejdynamičtěji se rozvíjejících "asijských tygrů" se rozhodl postavit nejvyšší budovu světa v Kuala Lumpur. Proces je to ostatně zákonitý: nejvíc mrakodrapů se dnes staví v jihovýchodní Ásii. Dominoval nejprve Hongkong se slavnými věžemi Sira Normana Fostera a Yeoh Ming Peie, později se přihlásili Japonci, Singapur, Korea a Malajsie.
I tentokrát jde vlastně o twins - dvojčata. Obě budovy, dokončené loni, mají jen 88 pater, ale výška je 1483 stop (452m). Obě jsou spojeny "nebeským mostem" zhruba v polovině výšky. Pelli reagoval v půdorysu i detailech na islámskou orientální ornamentiku, ale konstrukce je samozřejmě "high-tech". Fasádu tvoří střídající se horizontální pásy skla a ocelových panelů. Nezvyklé je však užití tradičního dřeva na obklady interiérových obvodových stěn. Dopravu obstarává dvojitý systém výtahů - nedřív vás vyvezou do "Sky Lobby" na úrovni spojovacího mostu, zde přesednete na "shuttle elevators", které vás bleskově dopraví nahoru. Jádro budovy je z předpjatého betonu. V literatuře se uvádí, že Pelli dokonale vystihl u této supermoderní stavby malajský charakter a tradice, nám Evropanům ale obě věže připomínají kukuřici.

Příště: World Financial Center v Šanghaji (O nejvyšší mrakodrap XIV)
 

 
 
Klikací mapa