Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
17.5.
Grand prix architektury 1999
13.5.
Petronas Towers - dnes nejvyšší! (O nejvyšší mrakodrap XIII)
Archiv rubriky Architektura

Grand prix architektury 1999

Kroupa-Exnerová: Domek v Mukařově (13 kB) Každý rok uděluje Obec architektů svou Grand prix. Je třeba říci, že hlavní cenu i ocenění v jednotlivých kategoriích (nejlepší stavba, rekonstrukce, interiér, zahradní úprava, detail, urbanismus ad.) mohou získat jen ti, kteří se do soutěže sami přihlásili. To zdaleka nedělají všichni. Jasným předpokladem účasti je samozřejmě dokončení stavby v uplynulém roce. Když si prohlédnete malou výstavu letošních účastníků (každý dodal normalizovaný panel se svou kreací), která je nyní k vidění ve Fragnerově galerii na Betlémském náměstí v Praze, máte pocit, že mnozí uchazeči o ceny měli skutečně velkou odvahu. Škrabal-Grym: Pojišťovna v Brně (9 kB) Jejich práce jsou konvenční, bez nápadu, někdy dokonce překračující hranici vkusu. Naštěstí je letos dost dobrých příkladů. Porota, v níž byli i renomovaní zahraniční projektanti Boris Podrecca (A) a Josep Lluis Mateo (E), vybrala celkem neomylně kvalitní práce. Vítězi - Ivan Kroupa (*1960) a Radka Exnerová (*1970) byli oceněni za interiér jednoduché dřevěné stavby v Mukařově. Získali tak nejen cenu v kategorii interiér, ale i hlavní ocenění - Grand prix. Myslím, že porota věděla dobře, proč dala i letos přednost menší stavbě, která není efektní ani drahá. Extrémistické výplody architektů pro multimionáře nebo krachující banky beze špetky vkusu nejsou zrovna tím, co by zajímalo většinu potenciálních stavebníků v této zemi. Ale vidět, jak schopný projektant dokáže navrhnout jednoduchý a nepříliš drahý domek, může být pro normální smrtelníky zajímavé, navíc, je-li objekt dobře usazen v krajině a má kvalitní detail.
Koucký-Rotter: Dlouhý most v Českých Budějovicích (12 kB)

Ivan Kroupa už na sebe upozornil před několika lety několika projekty, ve kterých nezapřel vliv velkorysých studií architekta meziválečné éry Kamila Roškota. Podle Kroupova projektu se postavil urnový háj v Třebechovicích pod Orebem. Bohužel se realizovala jen první etapa. Ocenění získal v minulých grand prix za některé interiéry. Letos mne na výstavě zaujala i jeho vilka v Černošicích.
Porota tentokrát mnoho cen neudělila a je to asi dobře, v evropském kontextu tady toho moc skutečně dobrého zatím nevzniklo. Ocenila velmi kultivovaný školní areál v Litomyšli brněnských architektů Buriana a Křivinky a udělila také důležitou cenu pro osvíceného investora této stavby - což byl Městský úřad tohoto kouzelného města, jehož starosta pan Brýdl už léta zve do Litomyšle ty nejlepší architekty a je to všude znát!
Burian-Křivinka: Škola v Litomyšli (11 kB)
Hodně debat se vedlo o projektu nového mostu v Ústí nad Labem Romana Kouckého. Stejný autor navrhl také tzv. Dlouhý most v Českých Budějovicích (s Tomášem Rotterem). Pro mne je to důkaz, že inženýrské dílo může mít ducha a těší mne, že se v oboru, který měl takovou tradici a pak dost degeneroval, opět vznikají díla, která jsou funkční a zároveň krásná.
Z dalších ocenění ještě zmíním jednoduchou a proporčně dokonalou administrativní budovu pro Pojišťovnu IPB v Brně od další prominentní dvojice Škrabal - Grym. Vede k ní lávka od českobritské architektky Evy Jiřičné.
Celkově lze říci, že vítězí mladší a střední generace. Všechny autory znám léta a vím, že se k dnešním výkonům propracovávali dlouhou dobu. Vždy ale zůstali věrni svým zásadám, nikdy netvořili "pro kšeft" a v tom je naděje pro budoucnost.

Příště: Architekt fantasta: Josef Havlíček
 

 
 
Klikací mapa