Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
27.5.
WFC Šanghaj - nový obr ve stavbě (O nejvyšší mrakodrap XIV)
20.5.
Architekt - fantasta Josef Havlíček - 100 let
Archiv rubriky Architektura

WFC Šanghaj - nový obr ve stavbě
(O nejvyšší mrakodrap XIV)

Kohn Pedersen Fox: Shanghai WFC, 1997-2001 (7 kB) Nedávno jsme si představili v současné době nejvyšší budovu světa - Petronas Towers v Malajsii. Také další rekordně vysoká budova se staví v Ásii. Dokonce v Číně, zemi, která s mrakodrapy zrovna spojována nebyla, a několik mimořádných staveb v areálu Hongkongu jí spadlo do klína po převzetí této britské kolonie. Zdá se, že ambice Číňanů jsou veliké: v tradičním obchodním centru Šanghaji, kam bylo podle svědectví cestovatelů na počátku století nebezpečno jíti a kde si zločinci pilovali zuby do špičky, WFC - řezy stavbou (9 kB) byl už v roce 1997 dokončen čtvrtý nejvyšší dům světa - Jin Mao Building - a ve stejném roce začala stavba nového rekordmana. Tím je Shanghai World Financial Center (investor Forest Overseas Co.), který bude po dokončení v roce 2001 vysoký 1507 stop (460m) a bude mít 94 pater. To nejvyšší tvoří prosklený tunel s vyhlídkou, který prochází obrovskou kruhovou dírou ve špici této dlátovité stavby. Toto "oko" je prý symbolickým vyjádřením "měsíční brány", ale to je spíš poetická pohádka pro novináře. Ve skutečnosti zmírňuje enormní tlak větru na horní část stavby.

Projekt věže vyšel z renomované americké kanceláře Kohn Pedersen Fox, která je pro osmdesátá a devadesátá léta tím, čím byla trojice Skidmore, Owings & Merrill pro léta šedesátá a sedmdesátá. Také KPF staví po celém světě, např. v londýnských docích a chystají se dokonce do Prahy, kde mají participovat na projektu nového administrativně - obytného centra na Rohanském ostrově v Karlíně.
Pudong v Šanghaji v roce 2010 (20 kB) Detail špice s kruhovým otvorem (9 kB)
Ale zpět k Šanghaji - tady, ve čtvrti Pudong na břehu řeky Chuang-pu má vyrůst čínská obdoba Manhattanu - obrázek ukazuje, jak by mohlo město vypadat za deset let, kdy zde má být ještě třetí obří věž. Tak abychom si pomalu začali zvykat, kde je budoucí pupek světa, začínám se učit čínsky!

Příště: O nejvyšší mrakodrap XV - (Dosud) nepostavené
 

 
 
Klikací mapa