Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
14.6.
Soutěž na altán ve Stromovce
10.6.
Jelení příkop otevřen!
Archiv rubriky Architektura

Soutěž na altán ve Stromovce

Plán Stromovky s rybníkem z roku 1850 (34 kB) Agilní nadace Tři duby chce přispět svým dílem k revitalizaci největšího pražského parku. Zasadila nové stromy na bývalém ostrůvku - dnes pahorku uprostřed území, kde býval rudolfinský rybník (z něj dodnes zůstaly jen malé rybníčky, napájené původně z Rudolfovy štoly). Na pahorku rostou nejstarší stromy parku, ale ty postupně odumírají.
R. Květ a P. Vlček: Altán pro pahorek ve Stromovce - 1.cena (4 kB)

Stromovka se po mnoha ranách postupně v poslední době vzpamatovává: povrchově hloubený zářez pro magistrálu jí už naštěstí nehrozí a některá místa se postupně upravují, nicméně zdaleka není vše v pořádku. Je tu především zdevastovaná Šlechtova restaurace, omšelý Místodržitelský letohrádek, který by si jistě zasloužil lepší využití, než je archív starých časopisů Národního muzea, není dokončena oprava a zprůchodnění Rudolfovy štoly. O chystaném projektu zástavby v místě bývalého zahradnictví jsem už ostatně ve Psu už psal (Pražská Stromovka ohrožena). Z doby mého dětství, kdy jsem trávil v tomto úžasném parku každou volnou chvíli, pamatuju, jak v neděli hrávala kapela ve dvou altánech, fungoval vodotrysk, k Juldě-Fuldě, jak se tehdy říkalo Výstavišti, jezdil poník s vozíkem a vozil děti, byl tu historický kolotoč a několik hospůdek na trase do ZOO. R. Květ a P. Vlček: Altán pro pahorek ve Stromovce - 1.cena (9 kB) Dřevěná konstrukce altánu (13 kB) I dnes tu zcela chybí možnost občerstvení (nepočítám-li provizorní stánek vedle Šlechtovy restaurace), půjčovna kol, kolečkových bruslí a v zimě třeba běžek a bruslí na led. Naštěstí se konečně něco začíná dít: objevily se nové dřevěné lávky přes potok, malé letní pódium na velké louce a nyní snad přibude i altán na pahorku uprostřed parku. Byl jsem členem poroty soutěže na altán, kterou z iniciativy manželů Maurerových vypsala nadace Tři duby ve spolupráci s Magistrátem, a mile mne překvapilo, kolik výborných projektů dokumentovaných modely, plány a zákresy do fotografií se objevilo. Vybrali jsme nakonec projekt ing. arch. Radko Květa a akad. soch. Patrika Vlčka z Brna, který se nám zdál pro prostředí Stromovky nejvhodnější. Svým archetypálním tvarem, robustní konstrukcí a přírodními materiály (špička jakéhosi teepee bude kryta šindelem) nám přišel pro dané místo ideální a navíc je z podobného světa, jako další nové výše zmíněné stavby v parku. Autoři - na rozdíl od jiných - mysleli i na to, že konstrukce musí být dimenzována tak, aby v daném prostředí přežila léta. Dalším kritériem posuzování byla bezpečnost dětí (mnohé hezké návrhy s tím moc nepočítaly a byly spíš obrovskou prolézačkou) a snadná údržba. Na realizaci altánu přispěla také Martina Navrátilová, která sehrála exhibiční tenisový zápas na dvorcích Sparty za Stromovkou. Všechny projekty ze soutěže (+ výstavu fotografií afrických zvířat od Martiny Navrátilové) si můžete nyní prohlédnout na výstavě v paláci Adria na rohu Jungmannovy ulice a Národní třídy.

Příště: Architekt - fantasta Franta Sander
 

 
 
Klikací mapa