Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
28.6.
V Bruselu vznikla secese II
24.6.
V Bruselu vznikla secese I
Archiv rubriky Architektura

V Bruselu vznikla secese II

Victor Horta: Detail schodiště vlastního domu, 1898-1901 (10 kB) Posledně jsme se podívali do Bruselu dnešních dní a nebyl to pohled právě radostný. Dnes to bude veselejší, neboť díky konferenci o architektuře přelomu století jsem mohl navštívit některé secesní objekty, které Belgičané ušetřili a dokonce velmi hezky opravili. Byly to především stavby Victora Horty - Tasselův a jeho vlastní dům, hotel Solvay ad. Stavby mají dost nenápadná průčelí, ale za nimi se podařilo Hortovi rozehrát velkolepé divadlo. Nejde ani tak o typické secesní motivy, ale spíš o dokonalý rozvrh vnitřních prostorů. Victor Horta: Detail průčelí vlastního domu, 1898-1901 (9 kB) Domy jsou úzké a hluboké, ale Horta dokázal obdivuhodně přivést světlo do vnitřních hal, nad nimiž jsou světlíky. Stropy těchto hal mají velká okna z neprůhledného skla. Stísněné prostory architekt opticky rozšiřuje systémem zrcadel (někdy dává dvě proti sobě, čímž dosahuje efektu nekonečného odrazu). Aby byl prostor maximálně využit, vede Horta návštěvníka do patra segmentovým schodištěm v hale. K ní přiléhají prostory jídelny nebo pracovny. Interiéry působí lehce a vzdušně nejen díky velkým oknům a zrcadlům, ale i subtilní železné konstrukci. Sloupy jsou ovšem tvarovány jako lodyhy rostlin, kliky, madla, lampy, konzolová svítidla a další prvky mají rovněž tvary listů, květů nebo zkroucených stonků. Podobné tvary najdeme i na dřevěných prvcích, na vitrážích, tapetách... Gustav Klimt: Návrh mozaiky pro Stocletův palác, 1911 (19 kB) Možná je toho najednou až moc, ale je třeba si uvědomit, že jde o vskutku první secesní realizace na světě. Tehdejší kritika se na novou módu tvářila dost nevrle, ale Hortova secese měla obrovský komerční úspěch a brzy se rozšířila do dalších metropolí. Někdy v roce 1896 si jeho stavby prohlédl francouzský architekt Hector Guimard a hned požil tyto motivy u svých staveb, např. známých přístřešků vstupů do pařížského metra. Zásadní vliv měly Hortovy kreace na Alfonse Muchu.
Josef Hoffmann: Stocletův palác, 1905-11 (14 kB)

Poněkud střízlivější je secese Hortova rivala Paula Hankara. Jeho cihelné stavby víc připomínají práce Charlese Rennie Mackintoshe ve Skotsku. Bohužel byly mnohé zničeny, především v 60. letech, ještě než přišla secese do módy. V Bruselu ale najdeme desítky dalších kuriózních secesních staveb, i když jde většinou o menší objekty.
Jeden z nejvýznamnějších představitelů pozdní evropské secese Belgičan Henry van der Velde, bohužel moc příležitostí ve své vlasti nenašel a projektoval v jiných zemích, zejména v Německu, kde učil na slavném Bauhausu. V Bruselu má jen jednu vilu. Ale bezesporu neskvělejší pozdně secesní stavbou v belgické metropoli je Stocletův palác, dílo jednoho z protagonistů vídeňské secese a zakladatele známých uměleckoprůmyslových dílen Wiener Werkstätte Josefa Hoffmanna (rodáka z Brtnice u Jihlavy). Prohlídka interiérů včetně mosaik Gustava Klimta bohužel není možná, neboť majitelka nepřijímá žádné návštěvy, ale stavbu si je možno prohlédnout alespoň zvenku, stojí to za to.
Konferenci o evropské secesi zakončila recepce. Potěšilo mne, že kolegové z jiných zemích většinou znali Prahu a vyjadřovali se o naší metropoli s velkým respektem. Na závěr byla večeře a já si - jako jediný - objednal kuře. Sklidil jsem uznalý potlesk, neboť kolegové se zřejmě domnívali, že tím chci vyjádřit solidaritu s Belgičany, jejichž drůbež infikovaná dioxinem byla vystavena embargu celé Evropy. Nebo to bylo vyjádření obdivu k mé odvaze? Já ovšem o čerstvé aféře nic nevěděl, dočetl jsem se o ní až v letadle při návratu domů…

Příště: Konečně František Sander a jeho lodi na pevnině
 

 
 
Klikací mapa