Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
26.7.
Znovu EXPO Hannover 2000
22.7.
Původní mosty na dálnici D1 (Jan Cinger )
Archiv rubriky Architektura

Znovu EXPO Hannover 2000

Hannover 2000 - logo (5 kB) Před časem jsem psal o přípravě české expozice na Světové výstavě kategorie "A" v Hannoveru v příštím roce. Teprve v zimě proběhla soutěž na pavilon (vyhrál tým arch. Marka Chalupy), ale potíže byly s nabubřelým a v podstatě nerealizovatelným libretem výstavy (L. Kopecký), které počítalo s instalací českého skla. Psal jsem o problému s opožděnou přípravou a o hrozící ostudě do Psa, Respektu a Lidových novin a konstatoval, že by bylo lépe raději rovnou celou akci vzdát a ušetřit zbytečně promrhané peníze nás daňových poplatníků, než hazardovat se špatně připravenou a nenápaditou akcí.

Později na jaře se začalo zdát, že přece jen není všechno ztraceno: tvůrci pavilonu prosadili, aby do přípravného týmu byli nominováni jim blízcí zkušení výtvarníci a manažeři mladší generace (např. František Skála nebo Jakub Mejdřický). Společně pak pracovali na nekonvenčním řešení. Jak vyplývá z novinových článků z posledních dní, tento přístup se zajídá lidem z Ministerstva zahraničí, kteří nesou za naši účast na EXPO odpovědnost. Ti navrhují vypsat novou soutěž na libreto. To je ovšem neuvěřitelný hazard, neboť je nejvyšší čas začít se stavbou pavilonu (připomínám, že Češi dostali prominentní parcelu) a s výrobou a instalací exponátů. Už teď je pozdě a představa, že by se mělo začít znovu od nuly, je nemyslitelná. Leda by (a toho se velmi obávám) přišel nějaký chytrák s potěmkinovským nápadem rychle prostor pavilonu zaplácat různými videoprojekcemi typu Kafkova Praha, Švejk, Mozart, Sametová revoluce apod. Pak přidat pár artefaktů (všelijaké ty olbramy zoubky, libenské, komárky atd.) a šou může začít... Připomínám, že na celou akci vyčlenila vláda přes 300 milionů korun z kapes nás - daňových poplatníků. Jsem moc zvědav, jak celá věc dopadne...

Příště: Co skrývá záhadná značka MaMo Nouchies?
 

 
 
Klikací mapa