Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
29.7.
Co se skrývá za značkou The MaMo Nouchies®?
26.7.
Znovu EXPO Hannover 2000
Archiv rubriky Architektura

Co se skrývá za značkou
The MaMo Nouchies®?

Značka je kryptogramem částí jmen Ingo Maurera, Dagmar Mombachové a Isamu Noguchiho, tedy dnes už světoznámého designera svítidel, výtvarnice, která zpracovává papír v japonské tradici a jednoho z nejlepších japonských sochařů a tvůrců variací známých lampionů.

Ingo Maurer přinesl do designu lamp řadu nových svěžích nápadů - stolní lampa na kuřích nožkách, lustr s žárovkami doplněnými ptačími křidélky, ale i tvarově jednoduché a dokonale funční lampy pro obrazárnu Pražského hradu, které osvětlují renesanční strop sálů a nepřímo i vystavené obrazy. Díla Ingo Maurera k nám uvedl před několika lety architekt Bořek Šípek. Dnes jsou ovšem jeho výrobky k vidění v řadě obchodů, barů a kaváren. Kdo má trochu víc peněz, může si je koupit třeba v galerii Sirius v Dlouhé ulici na Starém Městě v Praze, kde měli Maurer s Mombachovou výstavu. Doporučuji i prohlídku krásného klasicistního portálu této galerie a sklepní prostory. Ještě nedávno tu byly sklady Řempa nebo něco podobného.
Lampy na obrázcích fascinují křehkostí a inspirací uměním různých kultur. Ty, kteří mají peněz málo, třeba lampy inspirují k výrobě vlastních kreací. V jednoduchosti je síla…

I. Maurer: Skizza (23 kB)
I. Maurer: Skizza (23 kB)
I. Maurer - D. Mombach: lampa Babadul (14 kB)
I. Maurer - D. Mombach: lampa Babadul (14 kB)
Jak se lampa vyrábí... (15 kB)
Jak se lampa vyrábí... (15 kB)
Lampa Gaku (15 kB)
Lampa Gaku (15 kB)

 

 
 
Klikací mapa