Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
5.8.
Nebeská jehla v Chicagu (O nejvyšší mrakodrap XV)
29.7.
Co se skrývá za značkou The MaMo Nouchies®?
Archiv rubriky Architektura

Nebeská jehla v Chicagu
(O nejvyšší mrakodrap XV)

C.Pelli: Skyneedle v Chicagu, 1988 - model (8 kB) Po čase se vracím k mrakodrapovému seriálu. Dnes si představíme projekt architekta, který návrhům extrémně vysokých staveb věnoval značnou část života - Argentince Césara Pelliho. Možná si vzpomenete na jeho portrét v dílu třináctém, věnovaném jeho Petronas Towers - dnes nejvyšším mrakodrapům světa. Ale už dříve - v roce 1988 - projektoval Pelli dům ve stylu slavné éry věžovitých art déco budov z dvacátých let, zvaný příznačně Skyneedle. kresba - vpravo silueta J. Hancock (49 kB) Investor - Fa Miglin-Beitler Developments počítala s výškou 2000 stop (610m) a 125 patry. Konstrukčně šlo o v profilu křížový tubus se dvěma betonovými pilíři na každé straně budovy. Betonové bylo rovněž výtahové jádro. Uskakování budovy směrem nahoru jí dává štíhlost a eleganci, kterou známe z proslulých mrakodrapů minulosti (viz díly o Chrysleru, 70 Pine Street, Empire State...). model (10 kB)

Mluvím v minulém čase - skutečně se zdálo, že projekt skončí na papíře, ale nyní možná dojde k realizaci této stavby! Držme tedy Pellimu palce a ještě si všimněme na modelu a kresbě, že budova bude stát jen kousek od siluety nám už známého John Hancock Centra…

Příště: Nová knihovna v Liberci
 

 
 
Klikací mapa