Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
19.8.
Le Corbusier: Vila La Roche v Paříži (Podivuhodné stavby I)
12.8.
Díváme se, jak nám Bruselská restaurace mizí před očima
Archiv rubriky Architektura

Le Corbusier: Vila La Roche v Paříži
(Podivuhodné stavby I)

Le Corbusier (4 kB) Dnes zahajuji nový nepravidelný seriál Podivuhodné stavby. Rád bych v něm postupně představil zajímavé domy, ale i mosty a jiné konstrukce, samozřejmě nejen u nás. Přivítám vaše názory a komentáře. Přednost dostanou stavby, které jsem viděl na vlastní oči a mohl si na ně udělat vlastní názor.

Prvním objektem, který bude představen, je vila La Roche v Paříži od jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropské kultury - vyučeného hodináře, ale především architekta, malíře a teoretika Charlese-Édouarda Jeannereta-Grise, známého ovšem pod jménem Le Corbusier. Vila La Roche, 1923-5 - axonometrický řez (18 kB) Tento Švýcar, žijící většinou ve Francii, se narodil v roce 1887 a zemřel v roce 1965. Prosadil architektonický purismus a funkcionalismus, ale později opustil dogmata těchto avantgardních směrů a směřoval k organické architektuře, skulpturalismu a brutalismu. Pobýval několikrát v meziválečném Československu a pracoval taky krátce pro Baťovu firmu; bohužel jeho poněkud extravagantní projekty pro tohoto investora nebyly realizovány. Le Corbusier ovlivnil výrazně naši architektonickou avantgardu, která zde měla ve dvacátých a třicátých letech mnohonásobně víc příležitostí aplikovat jeho styl, než měl jejich velký vzor ve Francii nebo Švýcarsku (nejlepším příkladem aplikace jeho zásad u nás je asi vlastní vila architekta Evžena Linharta v ulici Na Viničních horách v Praze 6 z let 1926-8).
Le Corbusierova vila La Roche na náměstí Dr. Blanche v Paříži pochází z let 1923-5, patří tedy k prvním vyspělým příkladům funkcionalismu se všemi atributy - skeletová konstrukce, plochá "obytná" střecha, pásová okna… Vila je samozřejmě bílá. Byla určena pro dvě rodiny a autor zde vytvořil velmi působivou kompozici prostorů s velkou halou na výšku tří podlaží. Pohled na vstupní část (vpravo) (26 kB) Jsou tu ochozy, rampy, průhledy a když domem procházíte (dnes je exponátem sám o sobě a Foundation Le Corbusier ho za symbolický poplatek zpřístupňuje veřejnosti), je to zážitek, i když je prázdný (až na několik slavných corbusierovských kusů nábytku). Přesto pro mne byla prohlídka této kultovní stavby evropské avantgardy velkým zklamáním. To, co vypadá tak efektně na fotografiích, je ve skutečnosti studené, jak psí čumák. Chybí tu kvalitní detaily, okna se subtilními ocelovými rámy mají jednoduché zasklení, dům bylo asi nemožné v zimě vytápět. Šokem bylo pro mne především křídlo s jídelnou, kde je známá rampa do patra. Přesto, že zvenku je dům obklopen zelení (stojí vlastně uprostřed bloku předměstských domů a kolem jsou zahrádky), je prostor totálně uzavřen, architekt udělal jen úzké štěrbinové okno pod stropem, ke kterému se dostanete jen po zmíněné rampě. Tedy - navzdory všem zásadám i názvu "funkcionalismus" - je zde vše vypočteno spíš na efekt, vyvolaný čistotou forem a dokonalostí proporcí. Žít se v tom ale asi moc nedalo…

interiér jídelny (12 kB) Příště: Guggenheimovo muzeum v New Yorku F. L. Wrighta (Podivuhodné stavby II)
 

 
 
Klikací mapa