Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
2.9.
Vlado Milunić projektuje zajímavý dům na Pankráci
26.8.
Jaromír Krejcar: Československý pavilon v Paříži, 1937 (Podivuhodné stavby III)
Archiv rubriky Architektura

Vlado Milunić projektuje zajímavý dům na Pankráci

Model domu Středočeské plynárenské (27 kB) Architekt Vlado Milunić je znám jako autor a spoluautor řady budov, které se vymykají běžným schématům. Spolu s Kaliforňanem F. O. Gehrym projektoval známý Tančící dům, na pražských Petřinách navrhl skupinu pestře zbarvených a tvarově rozmanitých obytných bloků a adaptaci někdejší továrny na polyfukční objekt.

Mnozí architektoničtí kritici i laici nemají Milunićovu výlučnou architekturu příliš rádi. Ona totiž vybočuje ze zavedených klišé, oproti "kultivovaným" a vzorně učesaným stavbám a la švýcarská nebo rakouská současná architektura působí totiž jako erupce nápadů. A to, co je originální, je podezřelé. Mnozí proto raději dávají přednost nepůvodnímu kopírování cizích vzorů (většinou ale nedotaženému: chybí dokonalost provedení a perfektní detail).
Je proto povzbudivé, že nejnovější Milunićův projekt prošel složitým systémem schvalování. Jde o novou administrativu Středočeské plynárenské a. s. v Praze-Nuslích (přesněji: na Pankráci poblíž někdejšího hotelu Forum, Pakulu a policejní budovy, kam si chodíme pro řidičáky - těmto třem objektům se za totáče říkalo Dlouhý, Široký a Bystrozraký). Dům je vskutku netradičně pojat - je to věžovitá stavba směrem vzhůru se rozevírající, na střeše je zahrada (celé to trochu připomíná velký květináč). Pohled na panorama Prahy s novostavbou (14 kB) Na šikmých střechách bočního křídla možná poběží stádo divokých koní (sochař Michal Gabriel). Plášť je z šedých plechových panelů (připomíná materiál, z něhož se dělají plynojemy). Zkrátka jde o originální projekt, který by se stal zřejmě jednou ze staveb, jež naruší nudu současné české architektonické produkce. Snad se podaří objekt realizovat. Dá se očekávat, že vzbudí kontroverze, jako před časem Tančící dům, ale lepší diskuse, než lhostejné publikum!
Model domu Středočeské plynárenské - detail fasády (27 kB)

 
 
 
Klikací mapa