Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
6.9.
New York a Chicago - Příběh dvou měst
2.9.
Vlado Milunić projektuje zajímavý dům na Pankráci
Archiv rubriky Architektura

New York a Chicago - Příběh dvou měst

W. van Allen: Chrysler Building v New Yorku, 1929 (17 kB) V areálu premonstrátů na Strahově v Praze je k vidění zajímavá výstava fotografií slavných staveb Chicaga a New Yorku, které jsou dnes evidovány jako památky. Uvidíte tu tak mimo jiné i řadu mrakodrapů, které jsme si představili v našem seriálu O nejvyšší mrakodrap anebo třeba Guggenheimovo muzeum, o němž jsem psal nedávno v novém seriálu Podivuhodné stavby.

Památková péče v USA nemá dlouhou tradici; vznikla vlastně až na počátku šedesátých let, kdy došlo k demolici populárního Pennsylvánského nádraží v New Yorku od McKima, Meada a Whita (1902-4) a Singer Toweru, kdysi nejvyšší stavby světa na dolním Manhattanu. SOM: Sears Tower v Chicagu, 1974 (15 kB) Vznikla tak dnes respektovaná N. Y. City Landmark Preservation Commission (a v Chicagu pak obdobná Commission of Chicago Landmarks). Komise mají právo veta a klíčovou roli v té newyorské hrál od počátku Čechoameričan Jan Hird Pokorny - architekt, který zachránil mj. domečky v areálu newyorského přístavu, dnes prvořadou turistickou atrakci.
Samozřejmě nenajdete v těchto městech objekty stáří několik set let, jako v naší zemi. Jen pro zajímavost: ty nejstarší chicagské domy mají cca 160 let, v NY je nejstarší stavba na Staten Islandu z roku 1680 (a to prosím není žádná barokní památka v našem stylu, jde o prostý kamenný dům bez dekorace).
Výstava (pořádá Vzdělávací středisko Společnosti přátel USA pod záštitou primátora Prahy arch. Kasla) je velmi zajímavá i proto, že fotky (vesměs černobílé) jsou velmi kvalitní a vystihují atmosféru. Přijďte se ostatně podívat (končí 10. října), jen pozor; mají sice mít otevřeno až do pěti, ale při mé návštěvě už zavírali v půl páté. Personál lakonicky prohlásil už tu nikdo není, tak jsem je musel přesvědčit, že jsem tu já. No, to jsou manýry, které známe z totáče. Co by říkali kustodi strahovské expozice, kdyby jim prodavač v obchodě zavřel půl hodiny před koncem pracovní doby…
Manhattan v noci - pohled z Brooklynu (18 kB)
Manhattan v noci - pohled z Brooklynu (18 kB) - zvětšený obrázek 677 x 563 (60 kB)

Příště: Skleněné domy (Podivuhodné stavby IV)
 

 
 
Klikací mapa