Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
9.9.
Skleněné domy (Podivuhodné stavby IV)
6.9.
New York a Chicago - Příběh dvou měst
Archiv rubriky Architektura

Skleněné domy
(Podivuhodné stavby IV)

F. Zelenka: Skleněný dům v Praze, 1937-8 (12 kB) B.Bijvoet, P. Chareau: Skleněný dům v Paříži - interiér, 1928-32 (19 kB) Není to moc přesný název - domy ze skla samozřejmě postavit nelze (alespoň tak, aby mohly sloužit k normálnímu bydlení; pravda je, že jsem kdysi na hřbitově v Benátkách viděl celoskleněnou hrobku nějakého naboba, ale to je přece jen trochu jiná funkce J). Tenhle terminus technicus se ale používá pro stavby, kde sklo a tzv. sklobeton (skleněné tvárnice) tvoří podstatnou část konstrukce - především nenosné zdi.
Le Corbusier, P. Jeanneret: Skleněný dům v Paříži, 1932 (20 kB)

Dva příklady najdeme v Paříži - tzv. Skleněný dům architekta P. Chareaua a B. Bijvoeta (1928-32) je vlastně přístavbou konvenční budovy směrem do dvora. Je to nádherná stavba, která dodnes neztratila na působivosti. Jiný dům projektovali Le Corbusier s Pierrem Jeanneretem v roce 1932 na rue Nungesser et Coli v Paříži (poblíž Buloňského lesíka). Jde o jedinečnou ukázku stavby s maximálně prosklenou fasádou a volným půdorysem pater (dodatečně se montovaly příčky podle přání nájemců), což umožňovala skeletová konstrukce. Ve dvou horních patrech měl slavný Švýcar své studio.
Především tato stavba pak inspirovala Františka Zelenku, architekta a také stálého spolupracovníka Voskovce a Wericha v Osvobozeném divadle v Praze (autor výpravy všech inscenací, plakátů, obalů desek i slavného Ježkova Modrého pokoje). Zelenka byl autorem několika skvělých domů v Praze (např. v Lodecké ulici, křídla paláce Svazu čs. Díla v Charvátově ul. a dvou vil na Smíchově). V ulici Palackého (spojka mezi Jungmannovou a Vodičkovou na Novém Městě) projektoval na úzké parcele funkcionalistický dům s pásovými okny a sklobetonovými parapety a vnitřními příčkami. To bylo v roce 1937. O pár let později zahynul Zelenka na pochodu smrti z Osvětimského lágru, kde dobrovolně následoval svou rodinu. Jeho pražský "Skleněný dům" byl v sedmdesátých letech poškozen nevhodnou přestavbou parteru (je tam obchod s učebnicemi), ale i tak zůstává tato nenápadná stavba unikátním dílem i v evropském kontextu.

Příště: Tajuplný Hvitträsk (Podivuhodné stavby V)
 

 
 
Klikací mapa