Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
20.9.
Fay Jonesovy dřevěné katedrály aneb Nádherné splynutí s přírodou (Podivuhodné stavby VI)
16.9.
Tajuplný Hvitträsk (Podivuhodné stavby V)
Archiv rubriky Architektura

Fay Jonesovy dřevěné katedrály
aneb
Nádherné splynutí s přírodou
(Podivuhodné stavby VI)

E. Fay Jones: Thorncrown Chapel, Eureka Springs, 1980-1 (49 kB) Jedním z nejkrásnějších objevů bylo pro mne dílo u nás zcela neznámého arkansaského architekta E. Fay Jonese, někdejšího žáka Frank Lloyd Wrighta (viz). Jeho Thorncrown Chapel (Kaple Trnové koruny) v Eureka Springs získala v roce 1981 cenu AIA. Na architekturách Fay Jonesových je znát Wrightův vliv (proporce, způsob práce se dřevem, diagonální motiv). Stavba s jednoduchou dřevěnou konstrukcí je přitom jaksi samozřejmě zasazena do lesního prostředí v Ozark Mountains, na stráni porostlé duby a javory, takže máme pocit, že stromy stavbou prostupují. Přes prostotu řešení je přitom výsledný účin podivuhodně monumentální, hodný účelu objektu. Jistě má blízko i k tradiční japonské tvorbě. Nebo i k finské - i tady je nápad s umístěním ocelového kříže vně stavby za skleněnou oltářní stěnou. To je jistě inspirace slavnou kaplí manželů Sirenových v Otaniemi na předměstí Helsink (píšu o tomto mimořádném objektu v "7 stavbách" v poslední Revolver Revue). Ekologický přístup k americké kapli dokládá i stavební limit - každý díl musel být transportovatelný na místo dvěma lidmi, montáž proběhla bez těžké mechanizace.

Podobně pojatá je i další dřevěná kaple v Arkansasu - Cooper Chapel (1988). Fay Jones tady víc pracuje s motivem gotického hrotitého oblouku, ale už to není ono - čelní stěna kostela je sice dřevěná, ale střídá se tu plná plocha fasády s monumentálním portálem a dojem vznosnosti je tak potlačen.
Detail krovu (18 kB) Interiér - 'chrámová loď' (45 kB)
 

Příště: Scharoun a Stam ve Fragnerově galerii

 

 
 
Klikací mapa