Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
23.9.
Obnovme pomník Františka I. v Praze!
20.9.
Fay Jonesovy dřevěné katedrály aneb Nádherné splynutí s přírodou (Podivuhodné stavby VI)
Archiv rubriky Architektura

Obnovme pomník Františka I. v Praze!

J. Kranner: Pomník Františka I. - v pozadí řetězový most Františka I. (18 kB) Psal jsem o tom už mnohokrát: Češi jsou většími mistry na bourání pomníků, než na jejich stavění. Skoro by bylo nejlepší nové pomníky opatřovat výměnnými hlavami, aby s tím nebylo tolik práce. V Praze bylo z různých důvodů ("demokraté" po 1918, Němci, komunisti i nynější garnitura) zlikvidováno mnoho zajímavých uměleckých děl - jako obvykle politika vítězila nad uměním a často i nad zdravým rozumem (myslím že hlavním kritériem by měla být umělecká kvalita sochy, nikoli charakterové rysy zobrazovaného - čerta nás dnes zajímá, zda byl ten a ten slavný vojevůdce nebo vladař klaďas nebo padouch, díváme se na sochy, které nás fascinují). J. a E. Maxové: František I. (13 kB) Tak zmizel z Malostranského náměstí po roce 1918 kvalitní pomník Radeckého, ze Staroměstského mariánský sloup, za války přišla Praha o Ernesta Denise, Woodrow Wilsona, plukovníka Švece na Pohořelci. Pak přišla likvidace Stalina, teď zmizeli různí komunističtí protagonisté (to byly naštěstí prachmizerné sochy). Pár pomníků se podařilo obnovit - Palackého po roce 1945 a zcela nedávno Mařatkův a Hübschmannův památník padlým z první války pod Emauzy.

Velmi bych se přimlouval za obnovu dalšího - pomníku českého krále, posledního římského císaře (tuším do 1806) a prvního císaře Rakouska (od 1804) Františka I. Byl vztyčen v polovině minulého století v parčíku na Smetanově nábřeží mezi Karlovým mostem a mostem Legií (ten se mimochodem taky jmenoval most Františka I., ale stal se rovněž obětí mnohonásobného přejmenovávání). Zůstal tu kvalitní kamenný neogotický podstavec od arch. Josefa Krannera (mj. autor první etapy dostavby katedrály sv. Víta - jeho dílem je např. místnost pro korunovační klenoty nad kaplí sv. Václava). Odstraňování sochy v roce 1919 (9 kB) Sochu vytvořili bratři Emanuel a Josef Maxové, kteří jsou také autory řady plastik na Karlově mostě. Jde mimochodem o jednu z mála jezdeckých soch u nás. Dílo je to kvalitní a už řadu let dlí a tlí v lapidáriu Národního muzea na Výstavišti. Myslím, že zcela zbytečně: socha je v pořádku a protirakouské nálady, které kdysi vedly k jejímu odstranění (1919), dnes snad už působí anachronicky. Koneckonců František I. byl taky český král a k našim předkům se choval celkem slušně. Vím, že existuje iniciativa, která chce zprovoznit kašnu v postavci pomníku. Není problém jej pak celý kvalitně osvětlit. Parčík je vzorně udržován. A postavec-kašna bez sochy?
Nechme tedy na pokoji politiku a dohady, byl-li zpodobněný vladař hodný nebo zlý. K čertu s tím věčným kádrováním! Obnovme pomník prostě proto, že byl kvalitním dokladem umělecké tvorby poloviny minulého století. Rád přispěju na jeřáb, který sochu osadí na původní místo.

Pozn.: Zájemcům o historii pražských pomníků doporučuji knížku Z. Hojdy a J. Pokorného Pomníky a zapomníky, vydala Paseka 1996.

Příště: Stam a Scharoun ve Fragnerově galerii

 

 
 
Klikací mapa