Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
7.10.
Karlín East Side
4.10.
Müllerova vila (Podivuhodné stavby VII)
Archiv rubriky Architektura

Karlín East Side

Ester Havlová: Karlín (12 kB) se jmenuje rozhovor s písničkářem, spisovatelem a malířem Vlastou Třešňákem, který jsem připravil pro nové - jedenačtyřicáté číslo Revolver revue. Povídáme si mimo jiné také o tom, že newyorská čtvrť East Side, kde Třešňák bydlel (viz jeho nádherná knížka Klíč je pod rohožkou) hodně připomíná čtvrť jeho dětství - pražský Karlín. A právě Karlínu je věnována série snímků zaniklých továren Ester Havlové (tři z nich doprovázejí tento článek). Já pak doplnil stať se svými vzpomínkami na místo, kde jsem - v podivném prostředí staré barokní Invalidovny - deset let pracoval jako archivář Národního technického muzea, abych se sem vrátil vloni, kdy jsem dělal dokumentaci továrních areálů ČKD.
Ester Havlová: Karlín (18 kB)

Karlín jsem mnohokrát prolezl křížem krážem a s chutí studoval jeho zajímavou historii: Víte, že tu kdysi - za městskými hradbami - byla pole, kam vyvezli Pražané nemocné morem a zanechali je tu svému osudu? Víte, že na morovém hřbitově vznikl na počátku minulého století obří zábavní park Růžodol, kde stály větrné mlýny a plavily se tu benátské gondoly? Víte, že právě tady se poté usadili angličtí výrobci textilních strojů a založili tak tradici, která sahá až k moderním továrním areálům Breitfeld-Daněk a ČKD? Ester Havlová: Karlín (11 kB) Anebo, že mezi skladišti a výrobními halami se krčí i nejstarší dochovaná karlínská stavba - drobná barokní kaplička, skrz naskrz provrtaná rourami?
Pokud ne, zvu vás na prohlídku této svérázné pražské čtvrti, táhnoucí se mezi Vltavou a hřebenem Vítkova od Těšnova až k sídlišti Invalidovna. Více už v nové Revolverce s kropenatým kabátkem...

Příště: Nad vašimi maily - díl I.

 

 
 
Klikací mapa