Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
21.10.
Sir Norman Foster: Millenium Tower (O nejvyšší mrakodrap XVI)
18.10.
Pražský hrad trochu jinak, část 1. (Jan Cinger)
Archiv rubriky Architektura

Sir Norman Foster: Millenium Tower
(O nejvyšší mrakodrap XVI)

Noční pohled na centrum Londýna (20 kB) Dnešní díl našeho volného cyklu o historii nejvyšších mrakodrapů věnuji nerealizovanému projektu z poloviny devadesátých let. Jeho autorem je slavný britský projektant Sir Norman Foster, čelný představitel high-tech, projektant mrakodrapu Hongkongské banky v bývalé britské kolonii na čínském pobřeží. Foster byl před pěti lety také v Praze, měl přednášku v Míčovně Pražského hradu. Noční pohled na centrum Londýna - řez (12 kB) Jeho Millenium Tower měla oslavit vstup do nového tisíciletí v Londýně, ale nákladný projekt byl nakonec odvolán - místo něj se staví obří stan v londýnských docích.

Věž tisíciletí měla stát na východním okraji londýnské City, nepříliš daleko od London Bridge a dalšího slavného mrakodrapu Lloyd´s Bank (arch.Richard Rogers). Mrakodrap měl dosáhnout 435m (1427 stop), měly tu být podzemní garáže, lobby, obchody, kanceláře, dvakrát sky-lobby - vyhlídková patra a úplně nahoře luxusní byty. Supervýtahy dosahující rychlosti 9 m/s měly dopravit návštěvníky za půl minuty do 93 patra. O konstrukci se v luxusní publikaci, kterou mi kdysi Fosterova kancelář věnovala, nic nepíše, ale dá se předpokládat, že mělo jít o ocelový skelet.
Půdorys budovy ukazuje dvě fazolovitá jádra, ve většině pater spojená. Efektní je vyhlídkový prostor ve výši 1000 stop (305m) - zde měla být velká hala na výšku několika podlaží s efektním výhledem na Londýn. Dům měla stavět proslulá britská firma Ove Arup pro firmu Kvaerner. Kdyby byl Millenium Tower postaven, byl by nepatrně (asi o 20m) nižší, než nejvyšší současný mrakodrap světa - Petronas Towers v Kuala Lumpur. Sky Lobby pod vrcholem (35 kB)
Půdorys typického patra s luxusními byty (8 kB)

 
 
 
Klikací mapa