Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
28.10.
Kurokawova kostka zvaná Onda (Podivuhodné stavby VIII)
21.10.
Sir Norman Foster: Millenium Tower (O nejvyšší mrakodrap XVI)
Archiv rubriky Architektura

Kurokawova kostka zvaná Onda
(Podivuhodné stavby VIII)

M. Kurokawa: Studio Onda, Tokio, 1972-3 (18 kB) Za podivuhodnými stavbami se podíváme tentokrát až do Japonska. Na počátku 70. let tu na okraji rezidenční čtvrti Tokia, hned vedle železniční příměstské trati, postavil architekt Masayuki Kurokawa ocelovou kostku. Ta je celá prosklená a je v ní velmi jednoduchý interiér. Červeně lakovaná dřevěná vestavba vnitřek kostky člení na několik prostorů. Vše je minimalizováno, protože místa není nadbytek - a přece se sem všechno podstatné vešlo, včetně zabudované kuchyňky a koupelny. "Obývák" je v centru kostky, je tu stolek a rohový gauč. Tenhle minimalistický dům mne vždycky fascinoval: vždyť už jako kluk jsem si doma stavěl domeček z velkých matrací a i tam jsem chtěl mít vše potřebné k životu. Myslím, že něco podobného jste dělali i vy.

Studio Onda pro sochaře a jeho manželku je stavbou, která obrací tradiční dům naruby. To, co je u normální stavby skryto za zdmi, je zde vystaveno pohledům (skleněné stěny lze ale zatáhnout žaluziemi). Jednotlivé předměty tu dostávají novou symbolickou formu. Hodně to vychází z japonské filosofie i z odkazu minimalistických tradičních staveb, které jsou sestaveny na principu jednotného modulového prvku - rohože tatami. Japonci se naučili mimořádné skromnosti, co se týče nároků na prostor. Také jejich architektura je jednoduchá a účelná. A pokud není, je to zpravidla tehdy, když její tvůrci zapomínají na odkaz minulých epoch a nechávají se inspirovat Evropou. Jejich síla je ale v tradici a jednoduchosti (viz též "Vánoční příběh" z loňské zimy). Tak, jako v případě studia Onda.
Axonometrie (19 kB) Celkový pohled na stavbu a okolí (15 kB)
Interiér (17 kB)

 
 
 
Klikací mapa