Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
1.11.
Nad vašimi dopisy I
28.10.
Kurokawova kostka zvaná Onda (Podivuhodné stavby VIII)
Archiv rubriky Architektura

Nad vašimi dopisy I

Pomník Františka I. od bratří Maxů (13 kB) Čas od času se budu věnovat vašim mailům. Na každý sice individuálně odpovídám, ale některé problémy budou jistě zajímat i ostatní.

Zajímavý ohlas vyvolal díl věnovaný možnosti vrátit kdysi odstraněný pomník císaře Františka I. na původní místo - podstavec na vltavském nábřeží. Helena Vágnerová, Jiří Hořejší, Jiří Dvorský, Tomáš Smetana a další vesměs s návratem sochy souhlasí. Jiří Dvorský připomíná, že v Olomouci na náměstí byl kdysi kvalitní pomník Františka Josefa, později taky odstraněný. Maskarony na pražských stavbách (a na obálce mé knížky) (48 kB)
Pavel Šilhan polemizuje s mým názorem, že pomníky by se neměly kádrovat - nechtěl by třeba bydlet vedle Hitlerova monumentu. To já taky ne, ale známe sochy dosti odporných despotů, které se dochovaly z minulých epoch a dnes jsme rádi, že víme, jak je dobový umělec zpodobnil. Češi se rádi zbavují připomínek svých neslavných období, jiné národy jsou poněkud velkorysejší. Jde ovšem především o kvalitu sochy nebo památníku. Někdy jde třeba původní dílko docela mile dotvořit - viz Růžový tank. Proč nezůstal na Smíchově? V Litomyšli nechali na původním místě sochu Zdeňka Nejedlého - senilního propagátora socialistického realismu. Pod sochu ale dali cedulku, kdo to byl a co hlásal.

Potěšil mne mail paní Heleny Vagnerové - popisuje, jak byla v centru výluka tramvají a ona šla brzy ráno pěšky ulicemi a prohlížela si fasády domů, kterých si normálně rodilý Pražák v tom denním spěchu nevšimne. Takhle najednou zaznamenáte spousty zajímavých detailů, jen, co je těch podivuhodných štukových dekorací… S mými dětmi jsme kdysi hráli takovou hru, kdo najde zajímavější motiv na domovním průčelí. Nevěřili by jste, co tam všechno je. Například na jednom domě jsou stylizovaní švábové, pěkně secesně vyvedení. Nebo architekt Pospíšil - měl rád Smetanovy opery a tak podle nich tématicky vyzdobil několik průčelí. To architekt Řezníček také na počátku století zase rád opakoval výzdobu průčelí svých staveb. Tak najdete stejnou fasádu domu ve Vršovicích i na Letné… Pokud vás taky něco zaujme, dejte vědět. Dost se teď zabývám hledáním zvířecích motivů na fasádách pražských staveb.
Restaurace na EXPO ´58 v Bruselu (23 kB)
Tomáš Hríbek (nebo Hříbek?) z USA se ptá, zda se v Praze staví domy podle projektu dvou světově proslulých architektů - Španěla Bofilla a Francouze Nouvela. Ricardo Bofill už dokončil poněkud chladně působící adaptaci býv. administrativní budovy ČKD na rohu Křižíkovy a Thámovy ulice v Karlíně, Novelův palác Anděl se staví na Smíchově. Jeho další výborný projekt - přístaviště parníků pod železničním mostem je zatím "u ledu".
Na závěr jeden nepříliš radostný mail od pana Radomíra Tesaře: Často chodím fotografovat (jako amatér) do míst, kde mj. stojí "Bruselská restaurace", kam jsem "kdysi" chodíval se svým strýcem. Stydím se jako občan tohoto státu, co jsme dokázali udělat s tímto krásným architektonickým dílem. Urazili jsem nejenom jeho tvůrce, ale především sami sebe, svoji kulturní hrdost. Sami, svým nezájmem, jsem pomohli všem těm "novým vlastníkům", kteří se k této památce takto zachovali. Já osobně už nevěřím, že se něco změní. Jsme sami viníci.
Tak, jako Vy končíte svůj článek, skončím jej i já. Bože můj, jsme ještě hodni titulu národa s bohatou kulturní tradici? Ne, nejsme!


 
 
 
Klikací mapa