Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
18.11.
Od továrny po Hrad: Jaroslav Fragner
15.11.
Josef Mocker - stavitel katedrály
Archiv rubriky Architektura

Od továrny po Hrad: Jaroslav Fragner

Jaroslav Fragner (4 kB) Český architekt Jaroslav Fragner (1898-1967) byl asi docela šťastný člověk: měl velký talent a dokázal se rychle prosadit. Z pražské techniky sice před dokončením studia odešel pro spory s konzervativními profesory, ale studoval pak na AVU u prof. Gočára. Krásné jsou jeho rané studie průčelí staveb. Pocházejí z období kol. roku 1919-20, kdy ještě mladí architekti (většinou sdružení ve skupině Devětsil) nevěděli, kam se bude česká architektura ubírat. Věděli ale docela jistě, že nechtějí dělat žádný "národní sloh",natož secesi, docela se jim líbil kubismus, ale nakonec zvítězil na celé čáře jejich idol Le Corbusier (viz Vila La Roche a Skleněné domy).
Studie průčelí, 1919-20 (20 kB)

Fragner projektoval na svou dobu supermoderní nemocnici v Mukačevu na Podkarpatské Rusi (slouží svému účelu dodnes), nejvíc se ale proslavil stavbou elektrárny v Kolíně nad Labem z konce 20. let. Dokázal, že i továrna může působit esteticky, že kontrast čistých bílých ploch fasád s žebry chladicích agregátů má své kouzlo (srovnejte též s podobnou architekturou J. Krejcara - čs. pavilonem v Paříži). Naštěstí to dobře zdokumentovali tehdejší špičkoví fotografové Wiškovský, Sudek a jiní. Fragner taky navrhl několik křehkých funkcionalistických staveb v Kolíně, Praze, Kostelci nebo Nespekách (bohužel byly mnohé později poničeny necitlivými adaptacemi).
Studie průčelí, 1919-20 (19 kB)
Po válce se stal Gočárovým nástupcem na AVU, kde vychoval několik generací žáků. Patří k nim například i Eva Jiřičná, autorka nového skleníku Oranžérie na Pražském hradě (viz reportáže Ferdy Šediváka a Honzy Cingera). Fragner se stal expertem na rekonstrukce památek, postavil znovu Betlémskou kapli a rekonstruoval s velkou invencí Karolinum na Starém Městě a po smrti hradního architekta Pavla Janáka se dokonce stal jeho nástupcem. I když jeho pozdní práce - vedle hradních úprav II. nádvoří a Středního křídla Nového paláce je to i planetárium ve Stromovce - už ztrácejí na síle, je celá jeho tvorba mimořádná. Přesvědčit se o tom můžete ostatně sami: v galerii, kterou kdysi sám navrhoval v sousedství Betlémské kaple a která nese jeho jméno, je ode dneška výstava ke stému výročí jeho narození. Připravili ji V. Valchářová z NTM a architektův syn B. Fragner.

Příště: Chicago ve Slezsku (Obchodní dům Breda & Weinstein L. Bauera) - Podivuhodné stavby IX

Kolínská elektrárna na fotkách E.Wiškovského (34 kB)


 
 
 
Klikací mapa