Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
25.11.
Chicago ve Slezsku - Podivuhodné stavby IX
18.11.
Od továrny po Hrad: Jaroslav Fragner
Archiv rubriky Architektura

Chicago ve Slezsku
(L. Bauer: Obchodní dům Breda & Weinstein)
Podivuhodné stavby IX

prof. Leopold Bauer (4 kB) Polovinu dětství jsem prožil v Opavě u tet. Opava je krásné město s pásem parků kolem centra a i v minulé éře působilo dobrým dojmem, snad proto, že zde nebyl těžký průmysl a jediná velká fabrika - Ostroj - byla na okraji města. Nejvíc ze všech opavských staveb mne jako kluka fascinoval obchodní dům, který se tehdy jmenoval dost ohavně Průkopník, ale lidé mu neřekli jinak, než "Breda". "Půjdu nakoupit k Bredovi", říkávali. Breda a Weinstein - dobová fotografie (17 kB) Stavba vznikla na konci dvacátých let podle projektu vídeňského profesora (a nástupce slavného O. Wagnera na AVU) Leopolda Bauera (1872-1938), rodáka z Krnova. Bauer už dříve projektoval skvělou Reissigovu vilu v Brně (1905; označována za první moderní rodinný dům u nás), v Opavě budovu Obchodní komory (a později zase kostel sv. Hedviky). Jeho obchodní dům pro firmu Breda & Weinstein je jasně ovlivněn pracemi amerických architektů z okruhu L. Sullivana z konce XIX. století a také německým expresionismem. Největší stavba tohoto typu ve střední Evropě té doby má na fasádě výrazné vertikální členění, nahoře je lunetová kordonová římsa. Skutečně je to architektura nevídaná. A uvnitř je ještě velkolepě řešené schodiště spojující přízemí s patrem a nad ním mohutná skleněná kupole.
Bauerova skizza schodiště (12 kB)

Leopold Bauer nebyl oblíbeným pedagogem (na Akademii ve Vídni učil jen krátkou dobu) a také jeho architektura je dosti podivná. Od wagnerovské moderny přešel nakonec k expresionismu a specifickému dekorativismu. Vedle opavského Obchodního domu měla podle jeho projektu vyrůst ještě stavba Německého domu, což bylo dílko dosti zvláštní. Ale Breda (teď už se tak opět jmenuje) je mimořádná architektura a doporučuji vám jeho návštěvu.
Pro zájemce: Ve Slezském muzeu v Opavě byla před časem výstava o Bauerovi a jeho stavbě; při této příležitosti vyšel kvalitní katalog, jehož autorem je Mgr. Pavel Šopák). Teď jsem při své návštěvě viděl i pěknou knížku o historii obchodního domu Breda od prof. Mišky s množstvím dobových ilustrací.
Pohled na náměstí s obchodním domemem ze 60.
let (25 kB)

Obchodní dům Breda a Weinstein (37 kB) 
 
 
Klikací mapa