Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
2.12.
Starckův hotel Paramout v New Yorku - Podivuhodné stavby X
25.11.
Chicago ve Slezsku - Podivuhodné stavby IX
Archiv rubriky Architektura

Starckův hotel Paramout v New Yorku
Podivuhodné stavby X

Philippe Starck (4 kB) Tak tahle architektura mne fascinovala už v okamžiku, kdy jsem v roce 1990 poprvé viděl fotky hotelu v jednom časopise. Když jsem pak letěl do New Yorku, kam jsem byl pozván na konferenci, byl jsem rozhodnut hotel Paramount najít a navštívit. Jenže jsem nevěděl, kde je. Vše se vyřešilo už na letišti. Tam mne a mé kolegy čekal vzkaz: Jste architekti a tak jsme vás ubytovali v novém Starckově hotelu…

Skutečnost pak předčila veškerá očekávání. Už i proto, že jsem nikdy neviděl žádnou dobrou (rozumněj výstižnou) fotku interiérů. (Jde jen o interiér, protože zvenku je starý kabát z dvacátých let ve stylu art déco). Paramout se asi nedá nafotit, protože vše uvnitř tone v přítmí. Z chodníku tuším 57. Hotel Paramount - hala (22 kB) Západní ulice (Theater District) vstoupíte do prostorné potemnělé haly, kde je uprostřed volně rozmístěno pár starých i nových křesel a pohovek. Vzadu je slavné Starckovo zlaté schodiště a před ním neméně proslulá kovová pohovka. A pak barevně prosvětlené niky s recepcemi. Do haly přijede každou chvíli jeden z výtahů - když se otevřou kabiny, line se odtud opět intenzívní barevné světlo: modré, oranžové, zelené.
Chodby v patrech jsou temné, jemně září jen (vždy) šikmá zrcadla a na nich prosvětlená písmena informující o tom, jaké je venku počasí. Pokoje jsou naopak světlé, jednoduché, s typickými Starckovými lampičkami, které nám připomenou tzv. bruselskou módu. Místo polštáře se na posteli opíráte o vycpanou reprodukci Vermeerova obrazu. Televize je uzavřená ve skříni, v jejíž dveřích je průzor ve tvaru oka. Super je koupelna s kovovými prvky kónických tvarů.
Kovová lenoška v hale (8 kB) Typický hotelový pokoj (8 kB) Koupelna (8 kB)
K hotelové atmosféře dnes asi nejslavnějšího designéra Philippe Starcka (*1949 v Paříži) patří i černě odění chlapíci personálu, kteří se tváří velmi vážně (asi mají v popisu práce nikdy se neusmívat) a jako duchové proplouvají hotelovými prostory. Starck pak v N. Y. vytvořil i jiné interiéry (třeba hotel Royalton), ale Paramount je jen jeden. Původně to neměl být luxusní hotel, ale pak se z něj stal hotel kultovní… Když je David Lynch v N. Y., jistě bydlí zrovna tam…

 
 
 
Klikací mapa