Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
9.12.
S architektonickými výstavami se roztrhl pytel…
2.12.
Starckův hotel Paramout v New Yorku - Podivuhodné stavby X
Archiv rubriky Architektura

S architektonickými výstavami se roztrhl pytel...

A.Loos: Müllerova vila v Praze-Střešovicích, 1929-30 (22 kB) Tak se v dnešním vydání Architektury na Psovi u nich zastavím…

Ve Fragnerově galerii probíhá výstava ke 100. výročí narození Jaroslava Fragnera. Už jsem o něm psal, takže se k jeho dílu nebudu vracet. Jen snad, že je tu k vidění řada jeho nádherných kreseb z různých období a moc je doporučuji vidět především studentům architektury, malířství, designu… Třeba je budou inspirovat. navíc je výstava velmi pěkně nainstalovaná prof. Emilem Přikrylem, který je vlastně jedním z Fragnerových nástupců na AVU.
Fragnerova galerie hlásí expozici nových rakouských škol (ta bude zřejmě od příštího týdne v dolním sále).
J. Mocker: Monstrance (25 kB)
A. Engel: Návrh letenského průkopu, 1908 (22 kB)
A hned naproti v dosud pro nás prakticky neznámém suterénu betlémské kaple (kterou kdysi jako volnou repliku té původní postavil právě Fragner) je velmi zajímavá výstava současné rakouské architektury - a ta je velmi inspirativní, jednoduchá, neokázalá a vždy s citem zasazená do krajiny nebo městské struktury. Jeden z kurátorů výstavy pan Zschokke mne upozornil na to, že v Rakousku vznikají nová významná centra architektury, tedy už nejen Vídeň nebo Graz… Jen člověka mrzí, že do suterénu kaple se musíte dostat přes příšernou halu areálu ČVUT, kterou v osmdesátých letech projektoval prof. Sýkora. Chudák Fragner!
Na Pražském hradě je k vidění jednak výstava Josefa Mockera, který se podílel na dokončení katedrály (i o něm jsem také nedávno psal) a především Petra Parléře, který naopak budoval nejstarší část chrámu po Matyášovi z Arrasu. K této expozici se ještě vrátím, zatím jen upozorňuju, že ve Starém královském paláci jsou k vidění nejen modely, odlitky kuriózních ozdob, chrličů a maskarónů, ale že gotické sály jsou krásně nasvětleny, takže můžete studovat různé typy kleneb.
Ve Veletržním paláci je představen tvůrce nových Dejvic neoklasicista Antonín Engel (ten by asi nebyl nadšen, že jeho výstava je právě v takové stavbě!). I o něm jsem ve Psu psal.
No a konečně bude - tuším 14. prosince - otevřena v Obecním domě velká mezinárodní expozice Zrození velkoměsta, která má představit budování nových metropolí ve střední Evropě, především jistě ve Vídni, kde u Otto Wagnera studovala plejáda našich architektů. Třeba i ten Engel, ale také Kotěra, Bauer, Hübschmann, Roith nebo Slovinec Plečnik, který stavěl na Pražském hradě. No a tak se nám kruh pěkně uzavírá: vždyť Fragner je žákem Gočárovým, ten zas studoval u Kotěry…
Vše souvisí se vším. Přijďte se o tom přesvědčit!
J. Fragner: Návrh elektrárny v Kolíně, 1929 (55 kB)
 
 
 
Klikací mapa