Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
13.12.
Blade Runner běhal po Bradburym - Podivuhodné stavby XI
9.12.
S architektonickými výstavami se roztrhl pytel…
Archiv rubriky Architektura

Blade Runner běhal po Bradburym
(Podivuhodné stavby XI)

G. H. Wyman: Bradbury Building, Los Angeles, 1889-93 (61 kB)
Zdánlivě nesmyslný titulek vysvětlím: Blade Runner je samozřejmě legendární lovec replikantů z kultovního stejnojmenného filmu Ridleyho Scotta (hrál ho Harrison Ford). Bradbury naopak není slavný americký autor sci-fi Ray Bradbury (ač si myslím, že ve filmu plném různých vícesmyslných narážek se to jméno Scottovi docela hodilo). Je to název podivuhodného domu, kde se odehrávají poslední sekvence dramatu: V rozpadající a mokvající zchátralé budově Bradbury Building v Los Angeles bydlí inženýr J. F. Sebastian, který pomáhal stavět umělé lidi - replikanty. Ti mají omezenou životnost a snaží se získat nesmrtelnost. Blade Runner je postupně zlikviduje a nakonec svede nádherný souboj s jejich vůdcem (hraje ho Rutger Hauer). Ponurá eklektická architektura rozkládajícího se domu hraje ve filmu klíčovou roli.

Původně jsem si myslel, že si stavbu vymysleli v Hollywoodu, ale omyl. Bradbury Building existuje a je to dnes významná památka. V letech 1889-93 ho postavili George Herbert Wyman (podobnost se jménem basisty Rolling Stones čistě náhodná!) a "mining tycoon" (důlní magnát) Louis Bradbury. Snad prý byli inspirováni popisem stavby z utopické novely Edwarda Bellamyho Looking Backwards (Pohled zpátky) z roku 1877. Impozantní je vnitřní hala (120 x 50 stop), kolem níž jsou patra s kancelářemi přístupnými z ochozů. Především je tu litinová konstrukce schodišť, zábradlí a výtahových věží. Světlo padá ze shora skleněným světlíkem a otáčející se kola výtahového stroje vrhají na konstrukci mihotavé stíny. Fasáda je naopak celkem konvenční, neorenesanční z pískovce a cihel. V plném světle je to asi docela příjemný dům, to jen v přízračném filmu působí tak děsivě…

Příště: Prelovšek na Hradě (k výstavě fotografií Plečnikových prací)

G. H. Wyman: Bradbury Building, Los Angeles, 1889-93 (33 kB)

 
 
 
Klikací mapa