Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
16.12.
Prelovšek na Hradě - výstava fotografií Plečnikových realizací
13.12.
Blade Runner běhal po Bradburym - Podivuhodné stavby XI
Archiv rubriky Architektura

Prelovšek na Hradě
Výstava fotografií Plečnikových realizací

Monolit na Moravské baště v zahradě Na Valech; Jižní zahrady (9 kB) Bellevue v zahradě Na Valech (16 kB) Damjan Prelovšek (*1945) je slovinský badatel, který se zabývá především tvorbou svého slavného krajana Jože Plečnika - v letech 1920-1935 architekta Pražského hradu. Damjan se narodil v domě, jehož interiéry projektoval v Lublani Plečnik pro jeho dědečka. Vstoupíte-li do Prelovškova bytu, připadáte si jako na Pražském hradě: I tady jsou sloupy, kazetový strop, obdobně řešený nábytek, kamenná fontánka, spirální schody do zahrady, ba dokonce i Výšivkový salonek - tedy prvky, které Plečnik vytvořil v areálu Pražského hradu (ten Výšivkový salonek například ale komunisti v Praze zničili). Důvod té shody je prozaický: Plečnik žil od roku 1921 v Lublani a projektoval tam také pro Prahu a Lány. Starý pan Prelovšek s ním jako městský inženýr spolupracoval a chtěl mít doma takovou malou Prahu. Není divu, že Damjan si Plečnikovy práce, kterými byl obklopen od dětství, oblíbil natolik, že se dílem svého slavného krajana začal zabývat systematicky. Studoval taky ve Vídni, kde zpracoval jeho rané projekty a realizace. Často taky jezdil do Československa, i když nejdřív jako sportovec (byl vynikajjícím veslařem na divoké vodě). Později napsal velkou Plečnikovu monografii, zpracoval podrobné průvodce i knihy o jednotlivých stavbách (naposledy Plečnikovu sakrální architekturu). Plečnikova lávka u Prašného mostu (15 kB) Od počátku devadesátých let se stal členem našeho týmu, který připravoval výstavu, knihu a film o Plečnikově díle na Pražském hradě. Bez jeho intenzívní spolupráce by nemohla vzniknout velká výstavní akce roku 1996 v celém hradním areálu nazvaná Architektura pro novou demokracii.

Při přípravě expozice pobýval Damjan samozřejmě často v Praze, bydlel na Hradě a já jsem si mnohokrát všiml, že odbíhá s fotoaparátem do zahrad, na nádvoří... Výsledkem jsou nádherné fotografie Plečnikových hradních intervencí (ale též z Lán a z vinohradského kostela Nejsvětějšího srdce Páně), které nyní Damjan Prelovšek - dnes nejen kunsthistorik, ale také slovinský velvyslanec v Praze - vystavuje v kapli sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu. Detail prstence kolem sochy sv. Jiří na III. nádvoří (9 kB)
Vnímavý fotograf - amatér (jak sám sebe skromě označuje) vystihl nejen plečnikovskou nadčasovou architekturu, ale také - a to je důležité - atmosféru. Jeho sofistikované snímky vypovídají o krásném průniku starého a nového, vztahu světla a architektury, živé přírody a kamene. Jeho záběry, brané většinou diagonálně, ukazují Plečnikův svět z trochu jiné perspektivy, než je obvyklé: nazval bych je tichými zastaveními. Výstava končí 16. ledna 2000, pořadatelem je Správa Pražského hradu a slovinská ambasáda.

 
 
 
Klikací mapa