Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše historik architektury Zdeněk Lukeš, jehož články můžete taky najít v Lidových novinách, Revolver revue, Kritické příloze RR nebo Architektu. Na vaše reakce, připomínky a náměty se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
23.12.
Vánoce na Pražském hradě
16.12.
Prelovšek na Hradě - výstava fotografií Plečnikových realizací
Archiv rubriky Architektura

Vánoce na Pražském hradě

Kamenná mísa v Rajské zahradě, 1923-25 (16 kB) Když jsem přemýšlel, jaké téma zvolit pro vánoční vydání Psa, napadlo mne, že bych se měl ještě vrátit k Plečnikovým úpravám Pražského hradu. Jednak proto, že je to dílo jaksi mimo čas, ale současně zvláštním způsobem proměnlivé - mám to štěstí, že se léta dívám z okna své kanceláře na monumentální schodiště do Rajské zahrady a vidím je pokaždé jinak: teď je na něm bílý hedvábný koberec, jehož povrch je narušen jen stopami hradní stráže. Také velká kamenná mísa o kus dál je zasněžená. Kdo si dnes vzpomene, že při jejím osazování na konci dvacátých let protestovali mnozí Pražané, co že se to tomu cizáckému architektovi na posvátném Hradě všechno dovolí!
Presidentské schodiště na obálce knihy o J. Plečnikovi (16 kB)

A víte, že Jože Plečnik dělal všechny hradní úpravy zadarmo? Kdysi se vyjádřil, že je to pro něj velká čest a že se stydí brát peníze. Masaryk mu pak tajně poslal honorář do lublaňské banky, ale Plečnik se rozlobil a peníze vrátil.
Detail struktury fasády vinohradského kostela, 1928-32 (16 kB)
Sám sebe Plečnik za architekta vůbec nepovažoval. Říkal, že je jenom řemeslník. Žil svým poustevnickým životem, na okraji Lublaně měl malý domek s jednoduchým vybavením a spoustou drobností ze svých cest nebo dárků od svých přátel. Práci pro Pražský hrad považoval za svůj nejkrásnější úkol. Když zemřel, měl na svém pracovním stole ležet časopis Pestrý týden s Masarykovým portrétem. Plečnik nikdy nepsal žádné teorie, ani nenechal pro své nástupce - a hlavně kunsthistoriky, kteří rozpitvávají každý detail - žádný návod, jak číst jeho architekturu. A tak se teoretici hádají, co že který motiv symbolizuje, zda jsou vystouplé cihly na fasádě vinohradského kostela kapky krve na Kristově těle nebo skvrny na hermelínovém plášti nebo zda špička pyramidy v zahradě Na Valech ukazuje na tu nebo onu pražskou dominantu (prozradím vám, že ukazuje na jakoukoli dominantu - záleží jen, kam se postavíte). Svým způsobem to bylo od Plečnika rafinované; dnes by si jistě bručel pod fousy: Jen ať se trápí, stejně je to všechno jinak! Hezké vánoce.

Pozn.: Obrázky Pavla Štechy jsou převzaty z knihy Josip Plečnik - architekt Pražského hradu. Vydala Správa Pražského hradu v roce 1997.

Schodiště do Rajské zahrady, 1921-25 (9 kB)

 
 
 
Klikací mapa