NEVIDITELNÝ PES     //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Pondělí 8.10.2001
Svátek má Věra

 Hledání:
 


 Výběr z vydání:

KONFLIKT: Bojové možnosti afghánské armády

POLITIKA: Před schůzí sněmovny

POLITIKA: Odpověď kritikům Manifestu českého eurorealismu

MROŽOVINY: Třináct století konfrontace

EKONOMIKA: Čím pro nás byla kupónová privatizace

RODINA A PŘÁTELÉ: Lapkové v ulicích

PROHLÁŠENÍ: Pražská botanická zahrada protestuje proti neobjektivnímu přístupu v kauze skleník

PSÍ PŘÍHODY: To je tak, když chci být ohleduplný

NÁŠ RYBNÍK: Nechoď Moniko (Pajerová) s pány na led!

AKTUALITA: Z Dukovan

ZAMYŠLENÍ: Je pan Kohák majitelem pravdy?

VĚDA: Krčská laboratoř proti Creutzfeld-Jacobově nemoci

ŠKOLNÉ: Celoživotní vzdělávání a vysokoškolské vzdělávání

SLOVENSKO : Tisícprvní pokus o romskou jednotu

EKOLOGICKÉ HNUTÍ: Nic nového pod sluncem
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus

8.10. ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Čekání skončilo, úleva se nedostavila

Co ve Zvířetníku?

Pište do Zvířetníku Michaele!
Enpytlopedický úslovník Lydie Junkové
Pondělní rčení:
Kdo ve svou neomylnost věří - myslí peří
Starší úslovníky:
do konce: dubna, prosince roku 2000, od září 2001
a kdo to vlastně je, Lydie Junková?


K poznání i pobavení - vědecká sekce Neviditelného psa UNIVERSUMSledujete stav vašich úspor a investic? - ekonomická sekce Neviditelného psa SKRBLÍK je sponzorem služby VAŠE PORTFOLIO, která umožňuje anonymně sledovat aktuální stav uživatelských portfolií otevřených podílových fondů.
iFondy.cz - vše o 
otevřených podílových fondech
VAŠE PORTFOLIO
Přihlašovací jméno:
Heslo:
demo


Už z nedělních odpoledních zpráv bylo patrné, že je úder proti Talibanu na spadnutí a těsně před 19. hodinou našeho času bylo čekání u konce. Prezident Bush oslovil z Bílého domu celý svět. Začaly padat rakety a bomby, začalo se dít to, co jsme čekali - a asi jsme si mnozí přáli, aby se něco stalo a nemuselo to být. Co by se stalo, kdyby se uskutečnilo neuskutečnitelné a Taliban opravdu Ládina vydal? Nebo kdyby ho zatkl a posadil za mříže, jako v Pákistánu zavřeli do "domácího vězení" největšího extremistického štváče?

Toto jsou už jen čistě akademické úvahy, protože temný příběh násilí započatý 11. zářím vstoupil do další kapitoly. Bude těžké se v něm orientovat.

Hovoří se o odvetě. Není to nejšťastněji volený výraz. Každopádně je to obrana: je to obrana proti celosvětově založené teroristické frontě. Ta má cíle politické a vojenské: chce rozvrátit spojenectví Evropy a Spojených států a ovládnout nejdříve Blízký východ - pochopitelně počítá s fyzickým zničením Izraele. Ostatně jasně je vyjádřil v předtočeném TV projevu bin Ládin. Cíle této fronty by politici měli občanům vysvětlovat - pak by totiž bylo jasnější, co se vlastně děje. Že to není odveta za zločin; je to obrana proti agresi, která má zcela jiné formy, než měla agrese Hitlerova. V tomto duchu ostatně mluvil k britským občanům premiér Tony Blair.

Změna situace má i podstatné následky pro nás. Přestává totiž čas lemplování a švejkování. Zatím bylo možné, aby Březinův úřad vykonával své povinnosti tak mizerně, že se na zasedání nejvyšších činitelů státu s tématem bezpečnosti země mohl vloudit magor a vyhodil ho ne člen ochranky, ale předseda parlamentu. Zatím bylo možné, aby někoho napadlo vykonat demonstraci síly na Václavském náměstí prostřednictvím polorozpadlých vraků školních obrněných transportérů. Asi budeme muset všichni zvážnět a brát své povinnosti svědomitěji. Těžko předvídat, co začalo dnešním večerem. Skoro jistě ale skončil čas vhodný pro švejkování.

Aston


NÁBOŽENSTVÍ: Co je islám?
Alláh je Alláh a Muhammad je jeho prorok... Odkud Muhammad přišel, kdo to byl, z jakých zdrojů čerpal a jak se stalo, že se jeho učení rozšířilo po celém světě, to se dozvíte v další ukázce z historické encyklopedie, vydané Reader´s Digest. Zde máte v kostce to, co potřebujete vědět k lepšímu pochopení toho, co se děje dnes ve světě.Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: