NEVIDITELNÝ PES     //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Pondělí 29.10.2001
Svátek má Silvie

 Hledání:
 


 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Progresoři lidských práv

OSOBNOST: Zemřel režisér Jaromil Jireš

HUDEBNÍ RECENZE: Shoot to ill !

LIDÉ: kosmonauti v planetáriu

RODINA A PŘÁTELÉ: Holky jsou holt dneska drsný, co naděláte

PSÍ PŘÍHODY: Plot má dvě strany

VÝSADY POSLANCE : Potřebujeme tzv. lepší lidi ?

HALLOWEEN: Příběh Velkého Joe

PENÍZE: Svatba ve světě financí

TÉMA: Homosexualita a tradiční křesťanské hodnoty.

SVĚT: Poslední afghánský král

DISKUSE: Proč bývají diskuse někdy velmi duchaplné?

MEJLEM: Reklama na spotřební úvěry a skutečnost.

ŠKOLSTVÍ: Proč nepodporujeme Olomouckou výzvu

ZDRAVÍ: Osteoporóza
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus

29.10. ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Jak jsme neoslavovali 28. říjen

Co ve Zvířetníku?

Pište do Zvířetníku Michaele!


Enpytlopedický úslovník Lydie Junkové
Pondělní rčení :
Chraň mě pánbůh všeho zlého:
mít sám sebe za moudrého!
Starší úslovníky:
do konce: dubna, prosince roku 2000, od září 2001
a kdo to vlastně je, Lydie Junková?

K poznání i pobavení - vědecká sekce Neviditelného psa UNIVERSUMSledujete stav vašich úspor a investic? - ekonomická sekce Neviditelného psa SKRBLÍK je sponzorem služby VAŠE PORTFOLIO, která umožňuje anonymně sledovat aktuální stav uživatelských portfolií otevřených podílových fondů.
iFondy.cz - vše o 
otevřených podílových fondech
VAŠE PORTFOLIO
Přihlašovací jméno:
Heslo:
demo


Taky jsem podlehl zavedenému stereotypu. Na anketní otázku MF Dnes, zdali jsem hrdý na to, že jsem Čech, jsem odpověděl něco v tom smyslu, že můžu být eventuálně hrdý na to, co jsem udělal jako individuum a že to s nějakým češstvím nemá co dělat. Odpovídal jsem na anketu telefonicky a ještě jsem dodal moudro, že "Češství není žádná hodnota". Moje žena Michaela byla u toho a když jsem domluvil, kárala mě, že jsem řekl pěknou blbost. Že spíš jsem měl říct, že češství není žádná zásluha, a ať jim tam zavolám a opravím to. Byl jsem moc líný a naštěstí tam tu hloupost nedali sami. Aspoň to.

Ale nějakou hrdost na češství jsem popřel.

Naprosto nejsem v tom sám. To je prostě takový český reflex nebo stereotyp, přinejmenším u té části občanstva, která je tázána na rozumy, a rozumy jsou pak ventilovány v médiích. Obdobně odpověděla i většina dotazovaných v anketě, a jistě i v jiných anketách. Teď tady sedím, večer 28. října, koukám na televizní zpravodajství a vidím, že v ulicích byli jen nacisti a extrémní bolševici. Nikdo jiný si na 28. říjen nevzpomněl. U pomníku TGM byly jen dva věnce, nejspíš erární. Ani sněmovna nepovažovala za účelné vyhlásit den otevřených dveří. Tak zvaní normální lidi na nějaké češství kašlou.

Opravdu češství není žádná hodnota?
Přece jenom já, který jsem na češství čerstvě plivl, mluvím a píšu česky. To co se děje v mé hlavě je jen částečně moje... odvíjí se to hodně z toho, co mi tam dali jiní lidé, a mnozí z nich byli Češi. Patřím do nějakého státu, ten stát nějak vznikl - a hodně lidí padlo, aby vznikl a hodně jich bylo zavřených, aby nakonec byl aspoň takový, jaký je teď. Jsem jistě individualita, ale taky někam patřím, patřím do souvislosti mimo jiné i národa, a když už sem patřím, asi bych měl tu svoji individualitu vést tak, aby byla k něčemu nejen mě - a taky těžím z toho, co jiní vytvořili v kontextu toho češství.

Zajisté, když vidím stádo vyholených imbecilů hulákajících Čechy Čechům, chtěl bych být čímkoli jiným než Čechem, třeba Zulukafrem. Ale přece si nenechám ovlivňovat myšlení tou nejhorší pakáží!

Takže tu teď sedím a oslavuju 28. říjen trochu tím, že se stydím. Nebo aspoň se zpytuji.
Aspoň tu vlajku že jsme na dům vyvěsil! Pokusím se příště odpovědět méně hloupě.
Aston


PROROCI, MÁGOVÉ, ALCHYMISTÉ
Almanach tajemna, další kniha z produkce Reader´s Digest, kterou zde představíme. Sedm nejtajemnějších mužů evropské minulosti poznáte v sedmi kapitolách naší dnešní ukázky.
(Inzerce)
Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: