Čtvrtek 15.11.2001
Svátek má Leopold

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo byl okraden německými podniky, měl by se přihlásit

ZAJÍMAVOSTI: Střípky z Ameriky

EKO: Jak zchladit vášně kolem globálního oteplování?

PSÍ PŘÍHODY: Když fena hárá

RODINA A PŘÁTELÉ: Drama v dobrý konec obrácené

OHLAŠOVNA: Futurologický kongres

RFE: Truc

ZE ŽIVOTA: Svéráz vesnického rybolovu

MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

ZE ŽIVOTA: (Ne)Důvěřujte profesionálům!

MEDIA: Nechejme bulvár žít, aneb s čím kdo zachází...

PENÍZE: GE Capital Bank - Učíme se za pochodu

EKO: Ještě ke sporu o vleky na Ovčárně

ZDRAVÍ: Jak a komu doporučit hospic

VTÍPEK?: Rady pro dívky
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus

15.11. ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Ještě k rozbití vzpoury vězňů

Uvažujete o DIGI?

Servery Grafika a Digineff připravují předvánoční akci: jde o celodenní seminář. Dopoledne to budou srozumitelné přednášky usnadňující orientaci v produktech; odpoledne individuální konzultace s předními odborníky Janem Březinou a Ondřejem Neffem. Je možný i nákup vhodného přístroje se slevou. Informace o detailech jsou zde.
Enpytlopedický úslovník Lydie Junkové
ne-voli - znechucení voliči
Starší úslovníky:
do konce: dubna, prosince roku 2000, od září 2001
a kdo to vlastně je, Lydie Junková?Semlelo se toho v poslední době hodně - Železný v base, hodnotící zpráva EU, spadlý airbus v New Yorku, postup Severní aliance v Afghánistánu. Nějak se v té mele zapomnělo na akci bezpečnostních sil, která zabránila vzpouře v jedenácti věznicích v České republice. Pokud nějaké komentáře byly, vyzněly zhruba tak, že to žádný úspěch nebyl, protože je skandál, že se vůbec nějaká vzpoura mohla připravovat a že se ve vězení našel mobil a kudla. Takže až dnes nastala chvíle pro střízlivé zhodnocení a ukazuje se, že to byl úspěch.

Ministři vnitra i spravedlnosti si rozhodně mohou vypilovat velikánský zářez do pažeb svých šestiraňáků. Je to zvláštní: taková akce, jaká proběhla v noci z neděle na pondělí, zřejmě v naší zemi nebyla. Kolik set mužů bylo asi do ní zapojeno - a žádný z nich nic nevyžvanil v zemi, kde se vyžvaní všechno! A že jistě byl nejeden z nich ve velikém pokušení...

Zápas sil pořádku a práva se zločinem je v mnoha ohledech asymetrický. Státní orgány jsou vázány zákony a předpisy, kdežto zločinci jsou vázáni jen zákony, jako je zákon gravitační nebo zákon o neprostupnosti hmoty. Finance, jimiž zločinci disponují, jistě převyšují finanční zdroje státních orgánů. A taky vůle je silnější na straně zločinu - málo platné, vidina zisku, a pokud to dopadne špatně, vidina znovuzískané svobody, to jsou obrovsky silné motory, silné mobilizátory vůle lidí odhodlaných ke všemu, rozhodných, důmyslných.

Ukázalo se, že organizovaný zločin prorůstá do věznic. Samozřejmě - jinak tomu ani být nemůže. Jakmile dostatečné množství pozavíráte - a z dvaceti tisíc vězňů jsou více než dva tisíce "rusky mluvící" vězňové, živou mocí nelze zabránit vzájemným domluvám, vytváření vnitřních struktur, budování žebříčků podřízenosti a nadřízenosti. To je prostě běh života.

Takže struktura takto vybudovaná byla energickým zásahem rozbita a budiž za to vzdán dík všem, kdo se na tom zúčastnili. Je ovšem jasné, že to není žádné definitivní vítězství. Tenhle boj nikdy neskončí a další pokusy budou pokračovat. Nyní jde o to, aby vězni z oblasti bývalého SSSR mohli být deportováni i proti své vůli. Helsinský výbor upozorňuje, že tito lidé nemají žádnou šanci na podmínečné propuštění pro dobré chování - i toto asi bude třeba vzít v úvahu.
AstonAlmanach tajemna, kniha z produkce Reader´s Digest, přináší další ukázky. Tentokrát to nejsou žádné dávné příběhy - vždyť vidění George Washingtona ovlivnila moderní dějiny... Kdo byl Červený muž, který varoval Napoleona, měl také Winston Churchill svoje tušení, anebo ponechával tuto vlastnost svému úhlavnímu nepříteli Adolfovi Hitlerovi? Šest kapitol, šest poutavých příběhů obsahuje ukázka z Almanachu tajemna.
(Inzerce)
Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: