Úterý 5.3.2002
Svátek má Kazimír

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ŠAMANOVO DOUPĚ: Pátá kolona

ARMÁDA: Vyřaďte podvodníky z řetězce rozhodování

INFOSERVIS: Američané na čečenských hranicích

POVÍDKA: Recept na malér

RODINA A PŘÁTELÉ: Modrá je vzpomínka na Mikyho Volka

PSÍ PŘÍHODY: Krajina ve které je přepsáno

ARCHITEKTURA: Nádherná secesní ponurost v Hrobě

OD PRAMENE: CVVM o popularitě politiků v lednu

VÝBĚR: Když se z domova stane peklo

PODVODY PŘES HRANICE: Kouzla se směnkami - část 2.

MEJLEM: Několik zajímavých názorů

ENERGIE: Transmutacemi k energii zeleného atomu

NÁZOR: Kojzar by se radoval

PENÍZE: Karty frčí

ZDRAVÍ: "Teplá" zviřátka
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura

5.3. ARCHITEKTURA: Nádherná secesní ponurost v Hrobě
Zdeněk Lukeš

Podivný název vysvětlím. Před časem mne můj kamarád historik Zdeněk Hojda ponoukl, abych se jel podívat na zajímavý secesní kostel v Duchcově v západních Čechách. Konečně jsem se tam vypravil a byl jsem velmi překvapen. Secesních sakrálních staveb je totiž ¨sakra málo - v Praze kupříkladu jsou čtyři kostely v tomto bizarním slohu, který byl pro takovýto typ architektury vždy shledáván nevhodným, a tak se spíše stavělo v gotice (kostel sv. Antonína na Strossmayerově náměstí byl dokončen 1911!). V Čechách znám ještě secesní kostely ve Štěchovicích, Jablonci a Liberci, Duchcov byl pro mne tedy překvapením. A dvojnásobným, protože je ještě starší, než jablonecký. Štíhlá věž, krásné secesní okno ve štítě průčelí i řada pitoreskních secesních dekorací Martinem Lutherem počínaje a pelikánem konče doplňuje obraz stavby, kterou zbudoval na přelomu XIX. a XX. století Spolek pro zbudování kostela německé lutheránské církve. Drážďanští architekti Willi Graebner a Rudolf Schilling dokončili své dílo v roce 1902. Ve velmi zajímavém letáku, který v roce 1997 připravil dr. Jaroslav Drbohlav, se dočteme mj., že v den vysvěcení "byla věž kostela vyzdobena, stejně jako více duchcovských domů, množstvím vlajek. V 15 hodin, po společných zpěvech a za hojné účasti, zahájil vikář Johannes Schaarschmidt dlouho očekávanou slavnost. Ze sálu duchcovské německé Turnhalle se pak odebrali účastníci na její zahradu, kde se shromažďoval slavnostní průvod. Dobrovolní hasiči utvořili špalír, vpředu vykračovala pod vedením pana Fleischera kapela duchcovského spolku ostrostřelců. Po spolcích následovala mládež - v čele slavnostně oděných dívek šla slečna Marie Schüllerová s klíčem od kostela na podušce, pak následovalo 28 duchovních v talárech…"

Osud kostela nebyl ovšem tak radostný. Za komančů byl postupně devastován. Nyní se tento secesní skvost opravuje, ovšem původní vnitřní zařízení, ani Gollerovy vitráže se nezachovaly. Kostel nyní spravuje Církev čs. husitská.

Stejní autoři - Graebner a Schilling - postavili ještě dva kostely - v Teplicích a v Hrobě. Nejbizarnější z nich - teplický kostel komanči zbourali v roce 1973. V městečku Hrob kousek od Duchcova však jejich kostel stále najdete. Není omítaný, jako duchcovský, ale fasáda je z kyklopského zdiva. Secesní dekor je ještě zajímavější, než v případě duchcovského chrámu. Byl dokončen už v roce 1901 a tím pádem jde o nejstarší secesní sakrální stavbu u nás. Její stav je ovšem bídný. Snad se taky dočká opravy. Poněkud ponurá, pohádková (nebo dnes spíš horrorová) stavba je skutečným unikátem.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: