Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 2.7.2002
Svátek má Patricie
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Prezident si balí kufry
 >TÉMA: Školství a výzkum v programu rodící se vlády
 >TÉMA: Elektrárna Dukovany - příklad precizní technologie
 >EKONOMIKA: Akciové trhy sledují Ameriku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Svět slev a bonusů
 >PSÍ PŘÍHODY: Dvojí hodnota suchého rohlíku
 >MEDICÍNA: Psi kteří léčí.
 >FEJETON: Ať žije KSČ!
 >ARCHITEKTURA: Sovovy mlýny otevřeny
 >VOLBY: Úvaha povolební.
 >EKOLOGIE: Zelení zloději identity
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >CHTIP: Geografie ženy
 >ZAHRADA: Co dělat v červenci (2)
 >ZDRAVÍ: Přežijí snáze infarkt?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
2.7. ŠAMANOVO DOUPĚ: Prezident si balí kufry
Jan Kovanic

Václavu Havlovi zbývá pouhých pár dní na to, aby splnil svou ústavní povinnost jmenovat prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, tak jak mu to přikazuje zákon. Jinak hrozí NKÚ bezvládí.

V dubnu navrhla Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR jmenování dosavadního prezidenta NKÚ Lubomíra Voleníka do stejné funkce na další devítileté období. Jako nového viceprezidenta pak místo končícího Václava Peřicha navrhla odstupujícího místopředsedu Sněmovny Františka Brožíka z ČSSD. Pouhý den před volbami odmítl prezident Havel Brožíka jmenovat - zdánlivě z velmi ctnostných důvodů. Nejmenoval však ani prezidenta NKÚ! Aniž by se o tom zmínil - a aniž by to kohokoliv nějak zaujalo. Voleník byl navržen, nebyl zpochybněn, ale ani jmenován.

Prezidenta a viceprezidenta NKÚ jmenuje prezident ČR na návrh Poslanecké sněmovny. Tak praví zákon. Zákon nic nepraví o tom, že prezident nejmenuje hodnostáře NKÚ, když se mu nelíbí. "Jmenuje na návrh." Prezident Havel je však nejmenoval. Proč? Prý proto, že nehodlá dávat trafiku panu Brožíkovi. Pan Brožík však mezitím dostal jinou trafiku a o post viceprezidenta NKÚ již neusiluje. Co tedy brání prezidentovi Havlovi jmenovat Lubomíra Voleníka opět do funkce? A proč se vlastně z tak poměrně rutinní záležitosti zase stává infarktové nadělení?

Že prý už stará Poslanecká sněmovna Parlamentu neměla mandát. 25. dubna 2002, kdy svůj návrh na Hrad zasílala, ten mandát ještě bezpochyby měla. Kdy ho bude mít ta nová Sněmovna? Očekává se, že se sejde až 10. července, ale není jasné, kdy začne pracovat fakticky - záleží na tom, jak se budou vyvíjet povolební koaliční dohody o rozdělení funkcí v nové Sněmovně. A to je ten problém, na který nám zadělal prezident Václav Havel svým nerozhodnutím.

Funkční období prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu je devět let. Devět let je to proto, aby jmenování nekolidovalo s volbami a právě s povolebním handrkováním o funkce. Devět let uplyne v neděli 7. července 2002 o půlnoci. Jmenování nového prezidenta a viceprezidenta NKÚ se tak dostává vinou Havlovy neobratnosti do nejprudšího vyjednávacího rumraje.

Zákon počítá s tím, že v případě nepřítomnosti nebo neschopnosti prezidenta a viceprezidenta NKÚ je zastoupí nejstarší úředník Úřadu. Pozor - zastoupí, nikoli, že hodnostáři nebudou vůbec jmenováni!!! NKÚ bez vedení nemůže konat žádné kontroly. Každý kontrolovaný subjekt by se mu vysmál do očí. Žádné kontroly, žádné posudky, žádné odsudky. NKÚ od 8. července 2002 přestává mít smysl. Do té doby, než budou novou Sněmovnou vybráni ke jmenování noví kandidáti. Kdy to asi bude? Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha až na podzim! A budou se svéhlavému monarchovi na Hradu, ve kterého se kdysi ctihodný Václav Havel pozvolna mění, líbit?

Ale třeba to ani nebyla Havlova neobratnost nebo neznalost zákonů. Třeba jeho skutečnou snahou bylo odstavit právě Lubomíra Voleníka! Tento solitér počestnosti je totiž stále ještě členem ODS, na kterou se poslední dobu pořádají přímo mediální štvanice. Těžko však lze odvolat člověka, proti jehož působení v úřadu za celých devět let nepadlo křivé slovo!

Co chtěl či nechtěl prezident Václav Havel nám vcelku může být jedno. Faktem je, že výsledkem jeho nekonání je paralyzování chodu Nejvyššího kontrolního úřadu, jednoho z nejdůležitějších našich úřadů, jediného, který se mohl nezávisle podívat na hospodaření ministerstev, státních podniků i samotné prezidentské kanceláře. Lubomír Voleník balí kufry, plní krabice, rozdává květináče s rostlinstvem a chystá se na odchod. Od příštího pondělka už ho strážný nepustí ani přes vrátnici.

Prezident Václav Havel svoje pochybení může stále ještě napravit a prezidenta Úřadu jmenovat. Moc času do pondělka mu ale nezbývá. Dnes je úterý a v pátek je svátek.

A kdyby nejmenoval a ze současného prezidenta NKÚ skutečně udělal nezaměstnaného, měl bych pro pana Voleníka jedno zajímavé povolání, ve kterém by se mohl uplatnit:

Brzy se uvolní funkce prezidenta České republiky.

Psáno v Praze dne 1. července 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: