Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.10.2002
Svátek má Tereza
  Výběr z vydání
 >AUSTRÁLIE: Teroristický útok na turisty na Bali.
 >SVĚT: Teror na ostrově Bali
 >POLITIKA: Tak pravil Klaus
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Volmež prezidenta!
 >GLOSA: Jak s volbou presidenta?
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se mi nepodařilo Barta obalamutit
 >ŽIVOT: Back to the Future po slovensky aneb cestování v čase a prostoru
 >TÉMA: Teorie tabákové síly
 >MÉDIA: Je Jan Urban redaktor, nebo cenzor?
 >ARCHITEKTURA: Centre Georges Pompidou
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Od Říma k Byzanci (mapa)
 >PENÍZE: Bankomaty – šance na zlevnění?
 >ZDRAVÍ: Příčiny neplodnosti u mužů
 >VÝSTAVA: Příběh o uhrančivém pohledu
 >TÉMA: Radioaktivita na prodej.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
15.10. POLITIKA: Tak pravil Klaus
JITA Splítková

Je zajímavé sledovat, jak se účelově mění názory pana profesora, a tím i ODS, na různé věci - tentokrát je v popředí korouhvičkování přímá volba prezidenta.
Pragmatik cesty k moci netušil, že když psal a mluvil vůči přímé volbě velice odmítavými slovy (viz příloha) , že prohraje volby, v jeho straně se najdou odpadlíci, kteří chtějí jeho předsednictví, a tudíž že bude hrát vabank o poslední možnost dostat vysoký post - čili o prezidentování.
Klausovi v jeho představě (i politickém žití) jde tentokrát skutečně o všechno - buďto bude minimálně ještě pět let na výsluní anebo odejde do postupného a pro něj potupného politického zapomnění. To se samozřejmě tomuto vysoce ambicióznímu politikovi nechce, on je výsostně přesvědčen o své výjimečnosti, vůli, síle, intelektu a svém předurčení k velké moci - z těchto důvodů udělá pro výhru v prezidentských volbách asi zřejmě vše, co půjde (dočkáme se třeba takových věcí jaké jsou běžné při prezidentských volbách v USA, kdy jeden kandidát na druhého vytahuje všemožné pikantnosti z osobního života?).
A co tedy se jemu (potažmo ODS) jeví jako důležité pro jeho výhru?
Za prvé je nutno dosáhnout přímé volby prezidenta (za cenu ztráty tváře - jejich dosavadní popírání přímé volby bylo velice hlasité a místy až neomalené - viz příloha) - zde totiž jedině Klaus má určité, i když zas ne tak velké, šance, ale vždy o mnoho větší, než kdyby měl být volen dosavadním způsobem. Tábor jeho příznivců slábne, ale o to je fanatičtější - a ani jeden z kandidátů, o kterých se hovoří, nemá přeci jen tak silný fan-klub jako on (zdali budou umět pro volbu jejich idolu zpracovat dostatečné množství váhavých voličů, není tak zcela jasné, na věrozvěsty jsou zde lidi alergičtí).
Za druhé je nutná velká mediální reklamní kampaň (i skrytá a nepřímá), ve které je nutno lidi přesvědčit, že Klaus je nejlepší volba, a hlavně - že toto je názor většiny voličů i světa, pro který je nejpřijatelnějším budoucím prezidentem ( i když to není pravda). Takovéto přesvědčení má na váhající poměrně velký vliv. Uvažování jedince se pak stane šablonovité - Když většina míní, tedy i já se přidám... jako vždy, ale vše má dvě strany - může nastat druhá šablona - Když všichni budou volit jeho, tak to honem musím jít volit a dát hlas někomu jinému... to podle osobnosti toho kterého voliče...PŘÍLOHA:

Je nutné zde připomenout několik článků, které na toto téma publikovali členové ODS včetně předsedy, ještě před tím, než Klaus přijal kandidaturu na prezidenta:

Václav Klaus:
...Nevěřím svým očím, když vidím, že se jedna skupina našich politiků snaží vyhrát parlamentní volby na základě tématu přímé volby prezidenta. Přímá volba nemá v České republice tradici. Ještě nikdy v historii u nás něco podobného, jako je přímá volba prezidenta, nebylo, neodpovídá tomu ani celek našeho ústavního systému. Je naprosto evidentní, že je to v dnešní době pokus o jednu konkrétní volbu, respektive o jednu konkrétní nevolbu. Je to také zřejmý výraz nevíry v parlamentní systém politických stran a je to pokus rozhodovat na náměstích, v garážích České televize, v peticích skupin intelektuálů či umělců. Ale, a teď možná někoho překvapím, i to je pro naši zemi nepochybně varianta možná. A bude-li u nás zavedena, nebude znamenat žádnou revoluční změnu, která by pohnula naší zemí - není-li to myšleno jako možnost pro třetí (nebo spíše čtvrté) prezidentování Václava Havla. Může díky ní vzniknout prezident dobrý i špatný, charizmatická mediální hvězda i šedivě vyhlížející úředník, intelektuál i člověk se zdravým selským rozumem, může to být pro zemi přínos i ztráta. Připouštím, že někteří lidé mohou být pro a jiní lidé proti. Obojí na to v demokratické společnosti mají určitě právo. Co ale přijmout nemohu, je pokus vnutit toto téma jako náhražku témat dalších, nebo přesněji jako náhražku skutečných témat naší doby. Chladný kalkul? Je to ze strany těchto politiků čestná a upřímná hra? Opravdu si myslí, že je to tak důležitá a tak zásadní věc? Že řeší naše opravdové problémy? Že díky tomu mohou další věci opomíjet? Nebo je to z jejich strany přiznání absence vlastních skutečných témat a vlastních názorů na důležité věci? Anebo, a to by bylo to nejhorší, je to chladný kalkul - lidé to chtějí, protože si myslí, že budou přímo rozhodovat, chce to Václav Havel, nechce to Václav Klaus a ODS. Proč to nerozehrát jako hlavní volební téma? Jenom doufám, že už jsme jako země dále a že to volič tak jednoduše spolknout nemůže. Kdybych se mýlil, pak by to bylo hodně špatné"
Václav Klaus, Lidové Noviny, 5. března 2002


Jan Zahradil:
Na rozdíl od dosavadních dílčích změn Ústavy a volebního systému by přímá volba prezidenta znamenala změnu vskutku zásadní. To jeho propagátorům zjevně nevadí, přestože se jinak všem změnám Ústavy zuřivě brání.
Byl by to přechod z parlamentního systému na systém prezidentský či poloprezidentský, který koncentruje veškerou moc v rukou jedné osoby. Ani to jeho zastáncům nevadí, ač jinak bojují za dekoncentraci moci (to jde ovšem o nenáviděné politické strany !). O přímé volbě prezidenta se jistě lze bavit, ovšem prezidentský systém z principu odmítám - dá se to daleko snáze zneužít. Pročež - přímá volba prezidenta je možná pouze za podmínky zachování silné parlamentní demokracie a tedy těchto dalších změn ...
Neviditelný pes rok 2000 http://pes.eunet.cz/clanky/3099_0_0_0.html


Ivan Langer:
Jaké pohnutky vedou předsedu KDU-ČSL k těmto radikálním zásahům do současného politického systému? Ústavy demokratických zemí umožňují jak nepřímou, tak přímou volbu prezidenta. Není tedy zjevný praktický důvod, proč nyní v naší republice zavádět další nákladné volby s nákladnými volebními kampaněmi. Je nepochybné, že konečné rozhodování občanů v takových volbách by bylo stejně do značné míry ovlivněno politickými a mediálními vlivy
Hospodářské noviny, 6. června 2001


Jaroslav Plachý:
ODS a přímá volba prezidenta
ČR je díky své Ústavě parlamentní demokracií. Pokud nechceme změnit typ naší demokracie na prezidentskou s velmi silným postavením prezidenta jako je tomu např. v USA a to ani postupnými kroky, z nichž prvním je změna způsobu volby prezidenta, pak důvody ke změně způsobu volby nejsou žádné. Pro ilustraci výhod a nevýhod přímé volby prezidenta si představme, že v roce 1989 v přímé volbě proti sobě kandidují vysoký černovlasý elegán s modrýma očima, perfektně a pohotově se vyjadřující a proti němu malý rezavý človíček s příliš krátkými kalhotami a navíc ráčkující. Kdyby byla volební kampaň postavena na vhodně cílené a intenzívní mediální kampani typu prášky na praní, stal by se prezidentem ČR pan Sládek. Václav Havel, v té době málo známý, by to měl velmi těžké. Ostatně ani první američtí prezidenti by v době televize nebyli volitelní, přestože to byli lidé moudří, protože mediální krásy příliš nepobrali. Kvalita rozhodování voličů je dána při přímé volbě prezidenta více kvalitou vzezření kandidáta než jeho niternými hodnotami. Dejme si proto pozor, abychom si za jednu miliardu Kč díky přímé volbě nepořídili prezidenta, za kterého bychom se museli pět let všichni stydět. ODS volí parlamentní demokracii !

psáno před parlamentními volbami http://www.odszl.cz/volby/volby.php?action=A&cid=2  


HAMZA: PŘÍMÁ VOLBA STAROSTŮ JE ZBYTEČNÁ KDYŽ OBCE FUNGUJÍ
Jedním z hitů letošní celoroční volební kampaně bude přímá volba. Čtyřkoalice navrhla přímou volbu prezidenta a uvažuje o ní i ČSSD. Lidé z bývalé 4K nechtějí zůstat jen u hlavy státu, ale navrhují, aby byli přímo voleni i starostové, primátoři a hejtmani. Přímá volba primátora a starostů by se dotkla i Ostravy. Požádali jsme proto o rozhovor na toto téma předsedu klubu ODS v ostravském zastupitelstvu Pavla Hamzu.
Co říkáte návrhu na přímou volbu presidenta, starostů a hejtmanů?
Otázku přímé volby prezidenta přenechávám odborníkům na ústavní právo. Závidím však těm, kteří se jí jednoduše ohánějí a vidí ji pouze z úhlu práva občana přímo volit hlavu státu. Neříkají totiž, že jde o složitý zásah do vyváženého fungujícího ústavního systému. Potřebuje devítiletá Česká republika prioritně případnou změnu Ústavy a nové rozložení kompetencí ústavních orgánů? Nejsem si jist, že mladý český stát (navíc v této době řešící jinou zásadní otázku změny a přenosu kompetencí - vstup do Evropské unie) musí nyní absolvovat vše co by změnu systému volby prezidenta provázelo - složitou odbornou i politickou diskusi (navíc s nutným demokratickým politickým konsensem) se všemi jejími zákrutami a hlavně pak její eventuální komplikovanou realizaci.

Rozhovor na http://www.moravskoslezskaods.cz/clanek006.htm


A DNES:


Vlastimil Tlustý vyzval v Právu poslance vládní koalice, aby "společnostně" změnili Ústavu a umožnili uzákonění přímé volby hlavy státu : "Já bych velmi doporučoval Václavu Klausovi, aby se v přímé volbě utkal se všemi konkurenty" (Právo, 9. 10.).


PRAHA 13. října (ČTK) - ODS navrhuje přímou volbu prezidenta ve snaze umožnit odcházejícímu šéfovi strany Václavu Klausovi zvolení do funkce hlavy státu. Přiznal to dnes místopředseda ODS Jan Zahradil v pořadu Sedmička televize Nova. "Je to účelová utilitární změna, jejímž jediným účelem ... je prostě dát Václavu Klausovi šanci, aby se mohl stát prezidentem," uvedl Zahradil. Podle něj je Klaus ze všech kandidátů nejlepší. "Když vidíme, co se houfuje za Václavem Havlem, tak to mám dojem, že takové nástupce si skutečně ani Václav Havel nezaslouží," prohlásil Zahradil, který patří k Havlovým kritikům.
To se to ale hezky otáčí, podle toho, co je zrovna pro Klause dobré... A Klaus sám vyznává ono už starým Čechům známé "kam vítr tam plášť a účel světí prostředky a i co je v domě to je pro mě", to ovšem není nejlepším vybavením pro příštího prezidenta, o absenci velkorysosti nemluvě. Jak se na takového člověka, na jeho slova a sliby spolehnout? Těžko.

Příště:
Prezidentské volby
Neustále se skloňují ta tři slova přímá volba prezidenta - co vlastně obnášejí? Je opravdu tak výhodná? Znamená lepší úroveň demokracie?
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: