Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.12.2002
Svátek má Simona
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Ad vocem: H. Mann
 >POLITIKA: Proč by nemohla být prezidentem žena?
 >INFO: Informace Media Observatory ČR - podání k Evropské komisi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Divnej svět
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zmrzlý mesík na prskoletu
 >PSÍ PŘÍHODY: Chudák jeden ošizená
 >MÝTY: Podivné zbraně starověku a středověký dlouhý luk
 >ZAMYŠLENÍ: Hrr na ně!
 >EKOLOGIE: Ochrana přírody jako politické vyjednávání (2.)
 >NÁZOR: Pithart bude dobrým prezidentem
 >PENÍZE: Alergie na euro
 >POSTŘEH: O fíglech
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Indie 1872 - 1931 (mapa)
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >VÁNOCE: Soudružky a soudruzi, soudružčata!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
12.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Divnej svět
Jan Kovanic

V úterý jsem tu psal o problémech příliš levného vepřového. Něco podobného platí i o hovězím, o másle, o zrní. Evropské země si hlídají dovozy a dotují zemědělce za to, že nebudou pěstovat plodiny.

Je to divnej svět, kde se z trávy stala "zelená hmota" a z chovu domácích zvířat "výroba masa". Nemám ekonomické vzdělání, jen technické. Snad proto mi stále přichází divné, když ještě větší problém než neúroda je - nadúroda!!! Kdyby na světě existoval jen náš euroamerický prostor, pak bych to snad chápal. Jenže v tento předvánoční čas padají do poštovních schránek nejen milá přáníčka našich obchodních přátel a generálních dodavatelů, ale i prosebné listy bezpočtu charit. Od charity katolické. Od mezinárodních nadací. Vánoční pohledy nakreslené postiženými lidmi. Jestli jste někdy přispěli, mají vás v databázi snad už napořád. (Přece nebudete tak zatvrzelí, abyste posílali písemný nesouhlas proti informacím čistě humánního charakteru!) Jestli jste ještě nepřispěli, jsou tu Zlaté stránky...

A tak mi píše UNICEF, jediná organizace OSN, která není placená z rozpočtu OSN(?!). V Angole trpí 42 % dětí hladem a podvýživou, u desetiny z nich je přímo ohrožen jejich život. Každé 3 minuty tam umírá jedno dítě. 70.000 dětí potřebuje okamžité podávání doplňkové a terapeutické výživy, aby vůbec přežily. Když si odtrhnete od úst jednu velkou mléčnou čokoládu za 38,- Kč, může za to UNICEF zajistit výživnou směs UNIMIX pro jedno dítě na celý týden. UNICEF také zajišťuje lékařskou pomoc, přístupy k pitné vodě, distribuci terapeutického mléka pro 15.000 těžce podvyživených dětí... Češi na to sebrali už 2 miliony korun.

V UNIMIXu tedy vepřové není. Jde o směs kukuřice, cukru a oleje pro děti postižené těžkou podvýživou. Když pominu podružné otázky, zůstávají poměrně základní:

Odváží se UNICEF zamixovat do zachraňující stravy i "geneticky upravenou" americkou kukuřici? Nebo to angolští politici odmítají - jako se to děje v Zimbabwe a jiných afrických zemích? No dobře, my "genetickou kukuřici" moc nemáme, když budeme mít, rádi s ní zatopíme v ekologických elektrárnách.

Kukuřici vynechme. Ale jak je to třeba s cukrem, základní složkou potravy a oblíbených limonád? Čeští řepáci hynou na úbytě. Cukru je prostě moc.

Nemohla by ta přemoudřelá Evropská unie a státy k ní přidružené místo dotací na pěstování a vývoz prostě jen nakupovat cukerné přebytky a zaplavit s nimi sklady UNICEF??? Je to logisticky o tolik obtížnější, než přemístit armádu na druhý konec světa??? A možná by se tím daly - s nějakým koeficientem - i platit členské příspěvky OSN! Když si to spočtu, pak za 71 milionů korun, které vydá ministerstvo zemědělství našeho pidistátečku letos na podporu vývozu vepřového, by bylo všech 70.000 ohrožených angolských dětí zásobeno UNIMIXem na celý půlrok!!!

Jestli vám to připadá příliš komunistické, tak si uvědomte, že současné angolské problémy vězí v reálné politice internacionálního sovětského komunismu i místního nacionálkomunismu, podobně jako podobný hladomor v Etiopii, Zimbabwe... a v severní Korei. To není "komunismus", ale normální zdravý rozum, když přebytečné "zemědělské výrobky" nespálíme a nezničíme, ale doručíme hladovým lidem. Je to i politicky prozíravé - dodnes starší generace s povděkem vzpomíná na pomoc UNRRY a hlavně Američany, kteří ji u nás distribuovali.

Snad i proto by se jídlo hladovým dětem mohlo vozit transportními letadly NATO.

Než se tak stane, zůstávají nám jen ty složenky...

Psáno v Praze, prosinec 2002
Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: