Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 19.12.2002
Svátek má Ester
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Zářivky to nezachrání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vypněte vládu!
 >SILVESTROVSKÁ ÚVAHA: Jsem nejmocnější v ODS!
 >POLITIKA: Krajina po bitvě aneb Mirku, nabízíme Vám pravici
 >RODINA A PŘÁTELÉ: VGG 2 ve znamení mravopočestnosti
 >PSÍ PŘÍHODY: Kam ten čokl zase čumí?
 >SVĚT: 3031 vlajek v Utahu
 >SVĚT: Přátelství Aljašky s Čukotkou vzkvétá
 >TELEKOMUNIKACE: Prohlášení alternativních operátorů
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Evropští cestovatelé v Africe
 >POSTŘEH: Kde se rodí fotbalisté
 >CHTIP: Jak dát kočce prášek
 >POHÁDKA: Jak šel velbloud k holiči
 >POLITIKA: Brandýské fórum připravuje puč ve Straně Zelených
 >DOKUMENT: Tmavozelená výzva

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
19.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vypněte vládu!
Jan Kovanic

Finanční ministr Bohumil Sobotka přišel s plánem, jak zalátat děravou státní pokladnu. Ne že by přímo plánoval důchodovou reformu, která je pro finanční zdraví státu nejdůležitější. Vymyslel několik příštipků, které ale budou postižené štípat dost bolestivě.

Stát například ušetří tím, že první dva až tři týdny budou nemocenské platit zaměstnavatelé. Což povede k razantnímu snížení nemocnosti. Živitel rodiny bude raději běžné chřipky a podobné drobnosti přecházet, aby nepřišel o místo. Protože druhý plat v rodině bude velmi nejistý - pečovatel o dítě (většinou maminka) už flek nedostane vůbec. Těch čtrnáct dnů je totiž obvyklá doba, po které zůstává dítě doma vyloučeno z pedagogického procesu třeba jen rýmou. Takové flákače přece nebude nikdo zaměstnávat - z čeho by je platil? Stát pak ušetří i na důchodech, neboť občan, markýrující kvůli zachování zaměstnání zdraví, dřív umře.

Pak se taky ušetří na sociálních dávkách, protože než je potřebná rodina dostane, bude muset přiznat svůj majetek. Tak maminka je doma s dítětem, tatínek je nemocný. Ale máte auto. A třeba počítač. A pračku - a vida, bydlíte ve vlastním bytě. Jste milionáři. Prodejte všechno - i šperky po babičce, na nějakou dobu vám to postačí. Odstěhujte se někam, kde je levný nájem, pak vám přispějeme drobnou almužnou. Až se uzdravíte, tak se třeba z té díry bez auta nebudete moci dostat do zaměstnání. Ale to pak zase dostanete podporu v nezaměstnanosti. Ale jenom když se budete rekvalifikovat. Počítač už nemáte, dáme vám lopatu. Anebo hurá do těžkého průmyslu a do dolů! Tam bude stát vrhat miliardy dál...

Také se získá strašně peněz tím, že se zdraží služby - včetně telefonů a Internetu, a to paušálně o 17 %. Tedy - "převede se do vyšší sazby". Místo, aby se zvyšovala základní pětiprocentní sazba a snižovala "základní" sazba 22 % někam k 15 - 17 procentům, prostě se sprostě zdraží. Vláda přitom doufá, že se zvýší výkon našeho hospodářství - ale skokovým zdražením (např.) pomalu se rozbíhajícího e-bussinesu ho spíš podtrhne.

Další strašlivý příjem přijde ze zvýšení daně z nemovitostí. Už se nebude určovat podle tržní ceny. Od roku 2005 to má být podle "hodnoty pozemku" (?), od roku 2007 má "odrážet hodnotu stavby" (???) Přijde státní úředník - nikoli odhadce - a "určí hodnotu", hlavně podle vzhledu. Takže se každý majitel bude snažit, aby jeho domeček vypadal co možno nejzchátraleji.

Opilci a kuřáci také zaplatí víc - ale ne do státní kasy, jak se Sobotka bláhově domnívá, ale do kapes pašeráků a kšeftařů. Tomu má ovšem zamezit oblíbená metla na stánkaře - evergreen registračních pokladen. Podle dřívějších zkušeností za registrační pokladnu nemusí být přitom pokládána elektronická kasa, která je periférií počítačového systému... A také tu bude další past na živnostníky, zejména ty, kteří si drží živnostňák jen pro příležitostné podnikání - zvýší se jim pojistné z 35 na 65 %. Ze zvýšeného minimálního platu. (Sem spadnou i ti flákači, kteří studují i po dosažení 26 let věku, což dnes není tak neobvyklé.) A ještě se na ně vyrazí s jednotnou minimální daní!!!

Dovolím si panu Sobotkovi navrhnout další příjmy: Sociální a zdravotní pojištění a minimální daň by měli platit i bezdomovci. A když nezaplatí - do vězení pro dlužníky s nimi!

A ještě jeden vynález by zajistil placení minimálních daní: Tak třeba policajti dostávají od státu příspěvek za to, že nesmějí podnikat. Stejně by měli dostávak příspěvek i ti živnostníčci, kteří mají menší příjem, než je minimální mzda. Hned by se zvýšil výběr daní.

Tvrdost muší bejt na neplatiče. V houští neustále měněných předpisů se vynoří několik set korun dluhu, přidá se několik tisíc za penále a pak přijde fenďák a zabaví zločinci třeba ledničku. Kdežto když dluží velkopodnik stovky milionů i miliardy na pojištění, zanedbejme to. Smažme to. Takový prachy vám přece nikdo nedá, když je nemá.

Ale dá. Stačí mu vypnout proud. Jak to provedli pražští energetici Českým drahám. A hned se penízky našly - nebo aspoň vůle splácet dluhy podle sjednaného kalendáře. A proč ty dráhy nemají peníze na elektřinu? (A na pojistné. A na zaplacení oprav, takže opravny nemají na zaplacení mezd...) Když si tak dobře vedou? Letos mají za první tři kvartály ztrátu jen 759 milionů (neplní celoroční plán ztrát 3,4 miliardy), zatímco vloni to bylo touhle dobou skoro pět miliard. No protože, protože...

Protože si dráhy započítaly i těch 6,8 miliard korun, které měly od státu - podle zákona! - dostat. No a protože jim je stát - tedy její výkonná složka, což je vláda - nezaplatil, tak prostě ty prachy nemají. Stejně jako je nemají nemocnice, které nedostanou penízky od pojišťoven, protože ty je včas nedostanou - od vlády! Neměly by tedy být vypínány nemocnice, podniky, dopraváci. Energetici, vyslyšte

Šamanův návrh: Za dluhy, které jsou způsobeny pozdním (ne)placením závazků českého státu vypněte rovnou vládu!

Psáno v Praze dne 18. listopadu 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: